یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴

سازمان برنامه و بودجه درباره اعتبار ۱۱۵۰۰ میلیارد تومانی مسکن مهر توضیح دهد

1

در حالی انتظار می رفت سازمان برنامه و بودجه کشور در رابطه با دستور رئیس‌جمهوری در خصوص تامین اعتبار ۱۱۵۰۰ میلیارد تومانی مسکن مهر اطلاع‌رسانی می‌کرد که این سازمان به تشریح اعتبار ۲۲۵ میلیارد تومانی این طرح در بودجه ۹۷ و میزان تخصیص آن پرداخته است.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، دیروز قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفته بود: در طرح مسکن مهر ۵۵ هزار میلیارد تومان خط اعتباری شامل ۴۵ هزار میلیارد تومان از محل خط اعتباری و مبلغ ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل وصول اقساط مسکن مهر تأمین منابع پیش‌بینی شده بود که تأمین حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان نیز برای عهده سایر بانک‌ها گذاشته شد.

وی با بیان این‌که با این منابع مالی ۲.۲ میلیون مسکن مهر و ۴۲۰ هزار واحد در روستاها ساخته شد که واحدهای روستایی به اتمام رسیده است، افزود: حدود ۵۰۰ هزار واحد دیگر باقیمانده که از این تعداد کار ساخت ۳۰۰ هزار واحد به اتمام رسیده اما تحویل آن با مشکل مواجه شده است. مشکل اصلی نیز اعتبار است که حدود ۱۱۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل برآورده شده است. از این رقم حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای خدمات زیربنایی، ۴۸۰۰ میلیارد تومان برای خدمات روبنایی و مابقی برای محوطه‌سازی، آماده‌سازی، معابر و... نیاز است.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در جلسه هیئت دولت شهریور ماه سال ۹۳ اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب تأکید فرمودند مسئله مسکن مهر باید حل شود، بعد از فرمایشات رهبری در سال ۹۵ حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه در اختیار وزارت نیرو قرار گرفت. سال گذشته نیز پس از تصویب نیاز ۱۱۵۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل و اتمام مسکن مهر توسط کارگروه تشکیل‌شده توسط کمیسیون اصل ۹۰ در ریاست‌جمهوری، آقای رئیس‌جمهوری به آقای نوبخت دستور داد که در این زمینه اقدام کند.

مهرآبادی گفت: بیش از ۹ ماه است که این دستور صادر شده و ما به‌صورت حضوری و کتبی پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم و قرار بر این بود ۱۴۰۰ میلیارد تومان از ۱۱۵۰۰ میلیارد تومان به وزارتخانه‌های راه و نیرو برای تکمیل و تحویل ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر پرداخت شود. ستاد اقتصاد مقاومتی تعداد واحدها را به ۱۵۰ هزار واحد افزایش داد که باید تحویل شود. انتظار داریم سازمان برنامه و بودجه با توجه به وضعیت آشفته بازار مسکن و افزایش قمیت مصالح‌ ساختمانی، دستمزدها و هزینه‌ها در تخصیص اعتبار تعجیل و خیلی جدی با این مسئله برخورد کنند. در حال حاضر حدود ۲۸۰ هزار واحد آماده مسکن مهر داریم که نمی‌توانیم آنها را تحویل دهیم، همزمان مردم هم اجاره می‌دهند و هم قسط واحد مسکن مهر تحویل‌نشده را، این کار شدنی است اما مقداری اراده، همت و دلسوزی می‌خواهد.

این در حالی است که سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به خبر "بی توجهی ۹ ماهه آقای معاون به دستور رئیس جمهوری"  بدون اشاره به ۱۱۵۰۰ میلیارد تومان مورد نیاز برای اتمام مسکن مهر که رئیس‌جمهوری دستور اقدام برای آنرا داده به تامین اعتبارات تقریبا ناچیز در سال جاری اشاره کرده است.

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور در این‌باره اعلام کرده است: «تکمیل واحدهای ساختمانی مسکن مهر از محل آورده متقاضیان و خطوط اعتباری بانک مرکزی صورت می‌پذیرد و نیازهای زیربنایی و روبنایی هر یک از سایت‌های مسکن مهر از محل اعتبارات استانی، ملی و ردیف‌های متفرقه تأمین می‌گردد.

در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور علاوه بر اعتباراتی که از منابع استانی برای تکمیل عملیات محوطه‌سازی، احداث مدارس و فضاهای فرهنگی و ورزشی و... که بالغ بر هزاران میلیارد تومان می‌باشد تخصیص می‌باید، از محل ردیف متفرقه ۵-۵۲۰۰۰۰ جدول شماره (۹) قانون نیز مبلغ ۲۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز پیش‌بینی اعتبار گردیده که تا قبل از شهریور ماه سال جاری بالغ بر ۱۹۴۵ میلیارد ریال آن یعنی بیش از ۸۶ درصد اعتبارات پیش‌بینی شده تخصیص اعتبار صورت گرفته و ادعای عدم تخصیص در ۹ ماه گذشته منطبق بر واقعیت نمی‌باشد.»

به گزارش تسنیم، روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه بدون اشاره به نحوه تخصیص کل اعتبارات مسکن مهر، اعتبارات مسکن مهر در قانون بودجه ۹۷ را ۲۲۵ میلیارد تومان اعلام کرده که کمی بیش از ۱۹۴ میلیارد تومان تخصیص یافته است، یعنی ۸۶.۶ درصد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.