جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳

خانه‌های تاریخی مشهد؛ فرصتی برای کسب درآمد پایدار و اشتغال‌زایی

خانه های تاریخی

خانه‌های تاریخی بخشی از هویت و فرهنگ هر شهر محسوب می‌شوند و می‌توان از آنها در راستای اشتغال پایدار نیز بهره گرفت.

 

به گزارش قدس آنلاین ، هویت و فرهنگ هر جامعه‌ای ریشه در گذشته غنی و تاریخی آن جامعه دارد و به هر میزان که این تاریخ غنی‌تر باشد قطعا پشتوانه امروز آن جامعه نیز وسیع‌تر و دارای درخت پرشاخ و برگ‌تری خواهد بود.

مشهدمقدس از دیرباز به واسطه وجود مضجع نورانی و شریف امام هشتم شیعیان همواره کانون و مدنظر شیعیان ایران و جهان بوده و همواره به عنوان ام القری جهان اسلام مطرح بوده؛ ظرفیت نورانی و سراسر خیر و برکت مضجع منور رضوی امکان و فرصتی را فراهم کرده تا تمدن و فرهنگی منحصر به مشهد در طول تاریخ شکل گرفته باشد و روز به روز نیز بر برگ‌های پهناور و نورانی این عقبه تاریخی و نورانی افزوده می‌شود.

علاوه بر بارگاه منور رضوی استان خراسان رضوی از دیرباز به صورت عام و مشهدمقدس به صورت خاص به دلیل آثار متعدد تاریخی که داشته‌اند نیز شهره عام و خاص بوده‌اند و هر ساله گردشگران زیادی نیز به خیل زائران پیوسته‌‌اند و یا زائران پس از زیارت بارگاه منور رضوی از جاذبه‌های گردشگری مشهد نیز استفاده کرده‌اند.

فرصتی برای اشتغال پایدار

ییلاقات اطراف مشهد ظرفیت مناسبی برای گسترش توریسم بوده‌اند و علاوه بر این در خود مشهد نیز وجود آرامگاه فردوسی؛ شاعر حماسه‌سرا و اسطوره پرداز ایرانی نیز ظرفیت بسیار مناسبی را ایجاد کرده تا همه ساله گردشگران زیادی به سوی مشهد سرازیر شوند و مقبره حکیم توس را از نزدیک ببینند و از نزدیک با این فخر ایران زمین آشنا شوند.

علاوه بر فردوسی، امامزادگان متعدد و بازارهای تاریخی نیز ظرفیت دیگری است که در مشهد مقدس وجود دارد و همه ساله گردشگران زیادی برای دیدار از این خانه‌های تاریخی به مشهدمقدس سفر می‌کنند.

خانه‌های تاریخی بلخاست، امیری و یا خانه تاریخی ملک و یا متعدد خانه‌های تاریخی که در اطراف بارگاه منور رضوی وجود دارند و شناسایی شده‌اند ظرفیت بسیار مناسبی هستند تا از طریق آنها بتوان گردشگران زیادی را به سوی مشهد جلب و جذب کرد.

خانه‌های تاریخی داروغه، توکلی، کرمانی، غفوری نیز بخش دیگری از خانه‌های تاریخی در مشهد هستند که می‌توان با احیاء و یا توسعه آنها زمینه مناسبی را برای توسعه گردشگری در این شهر رقم زد. این سیاست در حال حاضر به صورت مشترک مدنظر شهرداری مشهد و میراث فرهنگی استان قرار دارد و بنظر می‌رسد با هم افزایی بیشتر اتفاقات بهتری نیز در انتظار خانه‌های تاریخی مشهد باشد.

ثبت 100 اثر تاریخی در مشهد

وفا ثابتی؛مدیر پایگاه میراث فرهنگی ثامن مشهد در این زمینه می‌گوید: حدود 27 اثر تاریخی در بافت تاریخی پیرامون حرم منور رضوی وجود دارد و البته تعداد این آثار تاریخی در سراسر مشهد به حدود 100 اثر می‌رسد.

وی ادامه می‌دهد: در سال‌های اخیر برخی از این خانه‌های تاریخی مانند خانه تاریخی داروغه و توکلی احیاء شده‌اند و می‌توان عنوان کرد که وضعیت مناسبی دارند.

خانه‌هایی از دوره قاجار

مرجان اکبری؛ معاون میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز اما با اشاره به وضعیت این خانه‌های تاریخی می‌گوید: برای مثال خانه امیری یادگاری از دوره قاجار است که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده و یا خانه تاریخی بلخاست نیز به لحاظ تاریخی به همین دوره تعلق دارد.

وی ادامه می‌دهد: مرمت هر دو اثر در دستور کار است و سعی داریم سایر آثاری را که در بافت پیرامونی حرم منور رضوی نیز قرار دارند مورد مرمت قرار دهیم.

ورود شهرداری

نرگس شالچیان اما در قامت معاون گردشگری و زیارت سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد در این زمینه می‌گوید: تصویب مصوبه صدور پروانه رایگان برای آثار فرهنگی و تاریخی شهر مشهد اتفاق مثبتی است که می‌توان از آن برای احیاء و افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه خانه‌های تاریخی بهره گرفت.

وی ادامه می‌دهد: این مصوبه این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا از فرصت اعطای پروانه رایگان برای آثار تاریخی و فرهنگی شهر مشهد نهایت استفاده را داشته باشند.

شالچیان می‌گوید: در نهایت انتظار داریم با اجرای این مصوبه ضمن احیای زیرساخت‌های گردشگری مشهد در راستای کسب درآمد پایدار و احیای خانه‌‌های تاریخی مشهد نیز اقدام کنیم.

منبع : تسنیم

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.