پنجشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸

رئیس‌جمهور لبنان: رسیدگی به مسئله آوارگان سوریه به سود لبنان است

1

رئیس جمهور لبنان با اشاره به اینکه موضع اتحادیه عرب در قبال سوریه مانع دیدار او با رئیس جمهور این کشور است، اظهار داشت که درباره مسئله آوارگان سوری باید با مسئولان این کشور به توافق برسد.

به گزارش بین الملل قدس آنلاین، «میشل عون» رئیس جمهور لبنان تأکید کرد که باید وضعیت پرونده سوریه در اتحادیه عرب مشخص شود.

گروه رسانه‌ای «الاعلام الحربی» لبنان به نقل از عون گزاش داد که «ما درباره بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری سخن می‌گوییم، ولی سازمان ملل مانع‌تراشی می‌کند و به ما کمک نمی‌کند».

وی ادامه داد: «هر روز یک هیئت خارجی [به لبنان] می‌آید و به سبب پذیرش آوارگان از ما تشکر می‌کند. به آنان می‌گوییم که اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، روزی فرا خواهد رسید که از شما درخواست کمک خواهیم کرد».

رئیس جمهور لبنان درباره احتمال دیدار با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه گفت: «این مسئله منوط به توسعه روابط است و آنچه مانع ما [برای این دیدار] است، موضع اتحادیه عرب در این خصوص است».

عون با بیان این مطلب افزود: «ما باید به مرحله‌ای برسیم که در آن پس از توافق با سوریه، از موضع بین‌المللی در خصوص آوارگان عبور کنیم».

وی با بیان اینکه سوریه همچنان در سازمان ملل حضور دارد و همه با این کشور گفت‌وگو می‌کنند، اظهار داشت: «همه [کشورهای سازمان ملل] بر باقی ماندن بشار اسد [در حکومت سوریه] تأکید دارند. ما نیز [با سوریه] منافعی داریم مانند گذرگاه نصیب که بالاخره باز شد».

رئیس جمهور لبنان همچنین اعلام کرد که رسیدگی به مسئله آوارگان سوریه به سود لبنان است. عون در پایان تأکید کرد که بخشی از آورگان سوری از طریق سازمان امنیت عمومی به سوریه بازگشته‌اند و برخی دیگر به صورت خودجوش.

طی چند ماه اخیر هزاران آواره سوری از گذرگههای مرزی با لبنان از این کشور خارج و به سوریه بازگشته‌اند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.