شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۴

گفتگوی قدس آنلاین با تاکسیران مشهدی که ۸۰میلیون تومان به زائر عراقی برگرداند

ثبت جهانی امانتداری تاکسیران مشهدی/ کوله ۸۰میلیونی هم راننده نیکوکاررا وسوسه نکرد

راننده تاکسی

راننده تاکسی مشهدی: خوشحال شدم که توانستم که به لحاظ اخلاقی، امنیتی و گردشگری معرف خوبی برای شهر مشهد باشم.

در میان اخبار ریز و درشت و آزار دهنده‌ای که این روزها در هر خبرگزاری یا روزنامه‌ از گرانی، قتل، بی اخلاقی  و...منتشر می‌شود، شنیدن خبری از امانتداری یک راننده تاکسی لذت بخش است.

ســید کریم تقویان راننده تاکسی فرودگاه شــهید هاشمی نژاد مشهد  ۱۷ سال است که به قول خودش در این لباس، خادم زائران امام رضا (ع) است. ماجرای امانتداری این راننده تاکسی و کمک او به یک زائر خارجی برای رسیدن به اموالش، انگیزه گفت‌وگوی ما با او است :

قدس آنلاین: از ماجرای پیدا شدن کیف داخل اتومبیلتان بگویید.

تقویان: سه شنبه شب گذشته هوای مشهد بارانی بود. حدود ساعت دو بعد از نیمه شب بود که سه زائر عراقی را از فرودگاه مشهد  به مقصد طبرسی سوار کردم. در سومین سرویسی که بعد از پیاده شدن این زائران به فرودگاه داشتم توسط مسافر دیگری  متوجه شدم که کوله پشتی مشکلی رنگی که دقیقا به دلیل رنگش من اصلا متوجه وجودش داخل تاکسی نشدم از مسافران عراقی جا مانده است.

قدس آنلاین: چگونه به سراغ مسافران عراقی رفتید؟

تقویان: تمام مسافر خانه های خیابان طبرسی را جستجو کردم ولی نتوانستم نشانی از این زائران پیدا کنم.

قدس آنلاین: چرا مسافر خانه ها؟ از هتل ها راحت تر می توانستید سراغشان را بگیرید.

تقویان:معمولان زائران عراقی که به خیابان طبرسی میروند صرفا برای اسکان در مسافر خانه است و کمتر زائر عراقی است که به این خیابان بیایدو بخواهد سراغ هتل برود.

*پس با کوله پشتی چه کردید؟

تقویان: ساعت ۴صبح بود که به بازرس سازمان در فرودگاه اطلاع دادم و چون کوله بود و ممکن بود مشکلی ایجاد شود خواستم که کوله بازرسی شود.

قدس آنلاین: محتویات کوله چه بود؟

تقویان:مقداری پول به علاوه یکسری محتویات بسیار حساس و خیلی تخصصی دیجیتالی بود. لوازمی شامل لپ تاپ، گوشی اپل، تبلت، کنترل دیجیتال، پایه دیجیتال، دو سه لنز خیلی بزرگ حرفه ای، دوبین دیجتال عکاسی و ...

من برای خودم سر انگشتی حساب کردم متوجه شدم قیمت این لوازم خیلی بیشتر از آن پولی است که داخل کیف وجود دارد.

قدس آنلاین: چرا به سازمان تاکسیرانی اطلاع ندادید؟

تقویان: اتفاقا صبح اول وقت به تاکسیرانی مراجعه کردم و کوله را تحویل دادم به محض خروج از سازمان با من تماس گرفته شد که این زائران به فرودگاه مراجعه کرده اند و به اینها اطمینان د اده اند که کیف شما پیدا شده است.

قدس آنلاین: با زائران هم رو در رو شدید؟

تقویان: بله چون من به زبان عربی مسلط هستم از من خواسته شد که برای آوردن آنها به تاکسیرانی خودم به فرودگاه بروم. بعد از بازگشت از فرودگاه و تحویل کیف چندین بار از آنها خواستم که محتویات کیف را بررسی کنند که مشکلی متوجه وسایلشان نباشد. آنجا بود که اینها خیلی ابراز رضایت و خوشحالی کردند از اینکه چقدر خوب است که تاکسیران ها در مشهد امین هستند و گفتند اگر همین قضیه در کشور خودمان پیش می آمد، این کیف به دست ما نمی رسید.

قدس آنلاین: گفتید لوازم داخل کیف خیلی گران قیمت بود.

تقویان:بله آنجا بود که زائران عراقی گفتند این وسایل  یکسری تجهیزات کامل  رایانه ای است که ما از آلمان خریداری کرده ایم وبه پول عراق چیزی حدود ۸۰میلیون تومان قیمت دارد و اما اگر در ایران بشود این تجهزات را پیدا کرد حدود ۱۳۰میلیون تومان قیمت دارد. آنها گفتند که حتی اگر کسی بخواهد این تجهیزات را همینطور بدون کارتن و شناسنامه درایران بفروشد حداقل  ۸۰میلیون تومان به او پول میدادند .

قدس آنلاین: وسوسه نشدید که این وسایل را بفروشید؟

تقویان :دقیقا همین را هم به من گفتند. من گفتم ما ایرانی هستیم و این ها امانت است و "حق الناس"و من دوست ندارم حقی به گردنم باشد و این را بر حسب وظیفه تحویل دادم.

قدس آنلاین: مژدگانی هم دریافت کردید؟

تقویان:خیلی اصرار کردند ولی من قبول نکردم گفتند چرا؟ گفتم این وظیفه من بوده که اگر قرار باشد هدیه ای از شما دریافت کنم ارزش کارم را کم کرده ام. به آنها گفتم همه ما در هر لباسی در مشهد خادم زائر امام رضا هستیم.

قدس آنلاین: مطمئنا نظرشان در خصوص ایرانی و مشهدی تغییر کرده است؟

تقویان: بله دقیقا چون اینها اگر بد ببینند بد منعکس می کنند و اگر خوب ببینند به همان نسبت منتشر می کنند.

قدس آنلاین: به نظر میرسد تصاویری هم از شما درفضای مجازی منتشر کرده اند.

تقویان: بله دقیقا در فیس بوک و بحثی که درآنها درباره کاروان های اربعین در کشورها و شهرهای مختلف دارند، منتشر کردند.

قدس آنلاین: این کار شما سر و صدای زیادی در فضای مجازی به پا کرده است؟

تقویان:بله من در فضای مجازی عکسها و خبرهای زیادی از این ماجرا دیدم و خوشحال شدم از این مساله. البته نه به خاطر عنوان شدن اسم خودم، نه. به خاطر اینکه دید برخی که درزمانی باعث شد نظر عراقی ها در خصوص مشهد تغییر کند به این شکل عوض شد. خوشحال شدم که توانستم که به لحاظ اخلاقی، امنیتی، و توریستی معرف خوبی برای شهرم باشم.

*قدس آنلاین: بازتاب دیگری هم از کاری که انجام دادید دریافت کردید؟

تقویان: بله روحانی از یکی از مساجد بزرگ بغداد به نام سید علی در پیام رسان"  ایمو "برایم پیام گذاشته بود و تشکر کرده بود و از داخل کشور هم علاوه بر انتشار این خبر در همه روزنامه های پرتیراژ  خیلی از همشهریان با پیدا کردن شماره همراه من تماس گرفتند و تشکر کردند.

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.