شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۷

در نشست صمیمی با وزیر آموزش و پرورش

گلایه دانشجومعلمان از عدم شرکت رئیس‌جمهور در هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان

7

دانشجومعلمان امروز در نشست صمیمی با وزیر آموزش و پرورش به گلایه‌هایی از وضعیت این دانشگاه پرداختند و از عدم حضور روحانی در هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان گلایه کردند.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، نشست صمیمی وزیر آموزش و پرورش با دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان در پردیس شهید چمران برگزار شد.

امیرحسین جلیلی نماینده شورای صنفی دانشجویان پردیس شهید مفتح در این مراسم گفت: دانشگاه فرهنگیان برند حوزه تعلیم و تربیت است و در چندماه اخیر ۴۱ هزار دانشجوی جدید جذب شد و اتفاق خوبی بود اما فرسودگی، کمبود فضای سرانه دانشجویی و عدم استاندارد بودن آن از مشکلات ماست و تراکم ۱۴ تا ۱۶ دانشجو در سوئیت‌های پردیس نیز گواهی بر این ادعاست. 

وی افزود: تفکیک میان مراکز و پردیس‌ها خوشایند نیست زیرا از امکانات یکسان برخوردار نیستند؛ تأسیسات گرمایشی و فضای فیزیکی نیازمند ترمیم و بازسازی هستند.

هدی مستطابی نماینده کانون‌های فرهنگی و اجتماعی از مرکز شرافت اظهار کرد: چرا رئیس جمهور در جلسات هیات امنای دانشگاه فرهنگیان حضور نمی‌یابد؟

وی خطاب به نمایندگان مجلس، ادامه داد: نمایندگان مجلس به جای طرح مکرر استیضاح، به فکر تأمین بودجه اجرای سند تحول بنیادین باشند.

این دانشجومعلم با اشاره به تفسیر به رأی سند تحول آموزش و پرورش توسط برخی مدیران و عدم اجرای رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: فریاد ما از فقر نیست از فرق است از بودجه کم و چرا دانشجویان این دانشگاه یک سوم سرانه دانشجویی وزارت علوم را دارند.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهید دانشجومعلمان را با شرایط سخت معلمی آشنا کنید موفق شدید اما این نگاه‌ها بیش از تحریم به معلمان آسیب‌ها می‌رساند

این دانشجومعلم با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان نظام نامه فرهنگی ندارد، گفت: جلوگیری غیرقانونی از سخنرانی‌های دانشجویان باعث گلایه شده است و از سوی دیگر بسیاری از مدیران اشتباهی به دانشگاه آمدند و بدانند دانشگاه، مدرسه نیست.

مجید شجاع از مرکز شهید بهشتی اظهار کرد: در مدارس به اجبار از مردم پول می‌گیرند و مسؤولان راست راست در چشمان مردم نگاه می‌کنند و می‌گویند اجباری نیست.

وی بر لزوم سرانه به مدارس روستایی تأکید کرد و افزود اسمی از دانشجومعلمان و دانشگاه فرهنگیان در ۶ سال آینده توسط رئیس جمهور آورده نشده است.

زوایحی از دیگر دانشجومعلمان گفت: چرا خرقه معلمی را بر تن هر کسی می پوشانید بدون آنکه آمادگی برای معلمی را داشته باشد و چرا جذب نیرو از طریق ماده ۲۸ به جای استفاده از تربیت معلم صورت می‌گیرد؛ به جای  آن، هزینه‌ها صرف گسترش دانشگاه فرهنگیان شود.

وی به مشکلات معلمان و وجود گوش شنوای مسؤولان افزود: اعتصاب زنگ خطر و فرو ریختن شأن معلمی است.

زهره اسلامی‌نیا از مرکز تربیت معلم نسیبه اظهار کرد: در کنار رتبه‌های برتر، شاهد رتبه‌های با فاصله زیاد در دانشگاه فرهنگیان هستیم‌.

وی ادامه داد: بسیار از دروس غیرمرتبط و در سطح پایین است و اتلاف وقت است و بر علم دانشجو معلمان چیزی نمی‌افزاید؛ ضمن اینکه سازو کارهای پژوهشی در دانشگاه وجود ندارد.

اسلامی‌نیا اضافه کرد: استاد توانمند داریم اما حقیقتا تعدادشان کم است و دروس توسط اساتیدی ارائه می‌شود که در این زمینه تخصص ندارند. 

محمدهادی کوهبر نماینده انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان گفت: دانشگاه فرهنگیان، حیاط خلوت بازی‌های سیاسی شده است.

وی با گلایه از جذب معلم از طریق ماده ۲۸، افزود: امروز آموزش و پرورش با کمبود معلم مواجه است ولی باید جذب از طریق مراکز تربیت معلم باشد.

این دانشجومعلم به وضعیت حقوقی معلمان اشاره  و تصریح کرد: معتقدم فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، به جای واژه حقوق از لغت «نمیرانه» استفاده کند.

وی افزود: صدا و سیما که تنبیه بدنی را در شبکه‌های مختلف پخش می‌کند چرا صدای اعتراض معلمان را پخش نمی‌کند. 

فاطمه رضایی دبیر همیاران سلامت روان نیز با اشاره به لزوم مشاوره پزشکی برای دانشجو معلمان گفت: کارکرد رعب و ترس توسط گزینش نه تنها اثر ندارد بلکه به روان معلمان آسیب می‌زند.

قهرمانی نماینده هیأت‌های مذهبی هم اظهار کرد: برخی با فشار ییاسی، مراکز دانشگاه فرهنگیان را در مناطقی که شرایط آن مهیا نیست، ایجاد کردند که صدمه به نظام تعلیم و تربیت است.

مهدی خیامی دانشجومعلم از مرکز شهید چمران به کمبود امکانات ورزشی برای دانشجومعلمان اشاره کرد و گفت: ادغام برخی واحدهای عملی و نظری از دیگر مشکل‌هاست و مشکل این مرکز برای تأمین هزینه آب، برق و گاز نیز امیدواریم حل شود.

وی تصریح کرد: حقوق دانشجومعلمان، کفاف پول توجیبی دانش‌آموز دبیرستانی را نمی‌دهد چه برسد به تأمین مشکلات دانشجویان.

تقوایی از دیگر دانشجو معلمان گفت: حکم دانشجومعلمان ۹۷ هنوز زده نشده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.