یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۵

نیویورک‌تایمز:

مقام‌های سعودی پذیرفته‌اند "بن‌سلمان" دستور قتل "خاشقچی" را داده است

ب

ستون‌نویس نیویورک‌تایمز که اخیراً به عربستان سفر کرده گفته است که مقام‌های ارشد این کشور در محافل غیرعلنی می‌پذیرند که دستور قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی را ولیعهد این کشور صادر کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، «نیکلاس کریستوف»، ستون‌نویس روزنامه نیویورک‌تایمز در مطلبی در این روزنامه به توضیح درباره نظرات مردم عربستان درباره «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی پرداخته است.

کریستوف در بخشی از این یادداشت نوشته مقام‌های ارشد سعودی در خفا می‌پذیرند بن سلمان دستور قتل «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی را صادر کرده است. 

ستون‌نویس نیویورک‌تایمز در آغاز این یادداشت نوشته است: «تجربه سختی است که آدم ببیند داخل یک حکومت پلیسی دارد با مردم درباره شهوت رئیس کشورشان برای گرسنگی دادن به کودکان یمن، شکنجه زنان یا مثله کردن منتقدان مصاحبه می‌کند.»

او نوشته نتیجه چنین مصاحبه‌هایی اغلب خنده‌های عصبی یا وقفه‌های طولانی مدت در گفت‌وگوها است. 

تحلیلگر نیویورک‌تایمز در بخش دیگری از یادداشتش تصریح می‌کند: «من از منتقدان سرسخت ولیعهد مجنون عربستان سعودی بوده‌ام، بنابراین قدری شگفت‌زده شدم که به من ویزای سعودی داده شد- شاید هم دلیلش این بود که یکی از اعضای یک هیئت سازمان ملل بودم که از یمن برمی‌گشت.»

در ادامه این مطلب آمده است: «دوستانم در آمریکا وقتی که در یمن بودم نسبت به سلامت من نگرانی کمتری داشتند تا وقتی که در ریاض بودم.»

کریستوف با اذعان به اینکه سنجش افکار عمومی در یک حکومت پلیسی کار دشواری است نوشته مردم در ریاض از بن سلمان، بابت برخی «پیشرفت‌های اجتماعی» اظهار رضایت می‌کنند. 

او نوشته است: «[مقام‌های] ارشد سعودی در محافل خصوصی می‌پذیرند که محمد بن سلمان دستور قتل خاشقچی را صادر کرده است، اما آنها تأکید می‌کنند که رابطه میان آمریکا و عربستان سعودی مهم‌تر از زندگی یک انسان است. آنها می‌گویند آمریکا به خاطر حفظ ثبات در منطقه باید در کنار عربستان سعودی بایستد.»

مجلس سنای آمریکا پنجشنبه دو قطعنامه علیه عربستان سعودی به تصویب رساند. یک قطعنامه خواستار پایان دادن به حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری سعودی در جنگ یمن است و قطعنامه دیگر، محمد بن سلمان را آمر قتل خاشقجی می‌داند. 

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.