شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

پیشنهاد اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای آبیاری نوین

1

علی‌مراد اکبری با بیان این‌که ۹۵ درصد تجهیزات آبیاری در کشور تولید می‌شود، گفت: پیشنهاد دادیم ۳۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای سامانه‌های نوین آبیاری اختصاص یابد.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، علی‌مراد اکبری معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در جریان بازدید از سومین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌های کشاورزی، نهاده‌ها و سیستم‌های نوین آبیاری در جمع خبرنگاران گفت: برای سال ۹۸ تخصیص ۳۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی را برای توسعه سامانه‌های نوین آبیاری پیشنهاد دادیم.

وی ادامه داد: ظرف سه سال اخیر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی پرداخت شده است.

اکبری همچنین تصریح کرد: در حال حاضر ۹۰ تا ۹۵ درصد لوازم و تجهیزات آبیاری تحت فشار در کشور تولید می‌شود که پس از گذراندن آزمایشات مرکز مکانیزاسیون و تأیید مرکز تحقیقات مهندسی و فنی در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به صادرات لوازم و تجهیزات آبیاری گفت: لوازم و تجهیزات آبیاری به برخی از کشورهای اروپایی و ترکمنستان، افغانستان، اسپانیا، عراق و برخی کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود.

وی با اشاره به این‌که سالانه ۴۰۰ هکتار به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند، اضافه کرد:‌ وزارت جهاد با هدف هوشمند کردن سیستم‌های نوین آبیاری و ورود فناوری‌های جدید به بازار، سعی می‌کند تا شرایط تولید را بهتر کند، به طوری که در چند سال اخیر ضریب بهره‌وری از ۹ درصد کیلوگرم ماده خشک به ازای هر مترمکعب آب مصرفی به ۱.۳۲ کیلوگرم افزایش یافته است.

اکبری با تأکید بر این‌که تحریم‌های اخیر امریکا تأثیری در ارتباط ما با کشورهای صاحب فناوری نداشته است، گفت: شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه هم نسبت به سال‌های گذشته تغییر محسوسی نکرده و ما مذاکراتی را با کشورهای صاحب فناوری همچنان داریم. ‌

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: طی سه سال گذشته‌ یک میلیارد و ۵۰ میون دلار به توسعه سامانه‌های نوین آبیاری اختصاص یافته است که در صورت تخصیص ۳۰۰ میلیون دلار منابع از صندوق توسعه ملی برای بودجه سال ۹۸ با احتساب ارز نیمایی، رقمی معادل ۲۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در اختیار این بخش قرار خواهد گرفت.

منبع: فارس

انتهای پیام/‌

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.