سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۱

امام زمان(عج) کجا زندگی می‌کند؟

قدس آنلاین

" می‌گویند امام زمان (عج) در میان (ما) هستند، در هر جا ممکن است حضور داشته باشند ولی مردم ایشان را نمی‌شناسند؛ حتی ممکن است رهگذری باشند که از کنار ما در کوچه و خیابان عبور کرده است. <BR> <BR>

به گزارش  سایت تبیان، " با توجه به این‌که ایشان دارای بدن جسمانی و مادی هستند چطور ممکن است در یک زمان واحد در همه مکان‌ها یا مکان‌های متعددی حضور داشته باشند و اگر چنین است حضرت در کجا زندگی می‌کنند؟ آیا در مکان شخصی و معینی زندگی نمی‌کنند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش با ما همراه باشید.

 

آیا در همه جا حضور دارند؟

این که امام زمان در همه جا و همه مکان‌ها حضور دارند به معنی حضور با بدن جسمانی نیست؛ بلکه منظور از این حضور احاطه علمی ایشان به امور عالم و مردم است که ناشی از علم الهی است و لازمه این علم حضور با جسم و بدن مادی نیست؛ بلکه همان علم غیبی است که خداوند به معصومین (علیهم السلام) عنایت فرمودند. اگر امام زمان (عج) می‌فرمایند: «ما به احوال شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده نیست.» منظور علم ایشان است نه فقط حضور جسمانی؛ البته این توضیحات با برخی روایات که در آن‌ها حضور هر دوی این‌ها یعنی حضور جسمانی و احاطه علمی برای امام مفروض و مقبول است، منافاتی ندارد.

 

امام کجا زندگی می‌کند؟

با توجه به فرازهایی از دعای ندبه که می‌فرماید: «لیت شعری این استقرت یک النوی؟ بل أیّ ارض تقلّک اوثری؟ ابرضوی أو غیرها أم ذی طوی؟» ای کاش می‌دانستم در کدامین جایگاه سکونت داری و کدامین زمین یا آسمانی تو را در برگرفته است؟ آیا در کوه رضوی هستی و یا جایی دیگر و یا در ذی طوی؟

مستناد از احادیث معصومین آن است که حضرت در مکان خاص و سرزمین و شهر و کشور معینی مستر نیستند؛ بلکه ایشان همواره در سفر از مکانی به مکان دیگر جهت انجام وظایفی هستند که خداوند برایشان قرار داده است. مخفی بودن این موضوع عقلانی و منطقی است؛ همان طور که موضوع غیبت امری عقلانی و حکیمانه است؛ اگرچه ما از سر آن‌ها بی‌اطلاع باشیم.

به نظر می‌آید امام زمان (عج) در مکان معینی سکونت دارند و گاه نیز برای رسیدگی به امور مردم سفر می‌کنند؛ در حالی که با بررسی روایات متعدد خلاف آن ثابت می‌شود. بدین ترتیب که اگر چه این دو مکان که در دعا به آن اشاره شده بر اساس کتب تاریخ از اماکن مقدس هستند و احتمال این که حضرت در این مکان‌ها نیز دیده شده و رفت و آمد داشته و عبادت کنند هست؛ اما هیچ دلیل محکم و مقتضی بر سکونت در این مکان‌ها و انتخاب آن به عنوان محل دائمی برای زندگی وجود ندارد.

اگر در دعا با این سوال‌ها حالت حزن و سوز و هجران و تاسف از دوری حضور حضرت اظهار می‌شود باز هم دلیلی بر زندگی و اقامتگاه ایشان نیست.

در فرازهای دیگر از دعا به راحتی پاسخ به این شبهه داده می‌شود. آنجا که می‌فرماید: «بنفسی انت من مغیب لم دخیل منّا بنفسی أنت نازح ما نزح عنّا.» جانم به فدایت. تو همان ناپیدایی هستی که بیرون از ما نیستی. جانم به فدایت. تو همان کنار رفته ای هستی که از ما به کنار نیستی.

اگر دلیل اقامت حضرت در این مکان، زیارتی بودن و قداست آنجا باشد، چرا مکه معظمه و مدینه منوره و عتبات عالیات نباشد که از نظر شرافت و قداست از بالاترین و عالی‌ترین درجات برخوردارند.

بنابراین فرازهای دعای ندبه بیان کننده اقامتگاه اصل و همیشگی امام زمان(عج) نیست.

در توضیحی از امام زمان(عج) چنین آمده است: «ما در عین حال در مکانی به دور از خانه‌های ظالمانی بر حسب آنچه خداوند تا زمانی که حکومت دنیا در دست فاسقین باشد به مصلحت ما دیده است – سکونت داریم – اما به کارهای شما عالمیم و ذره‌ای از اخبار شما از ما فروگذار نمی‌شود.»

در توضیحی دیگر می‌فرمایند: «و ما شاهد و ناظر مناجات تو بودیم... در حالی که در جایگاهمان در قله کوهی در محلی ناشناخته ساکنیم و اخیراً به خاطر افرادی بی‌ایمان به ناچار از منطقه‌ای پر درخت به این جا آمده‌ایم و به زودی از این جا به دشتی هموار که چندان از آبادی‌ها دور نباشد، فرود خواهیم آمد.»

بر اساس این توضیحات اگر چه از مکان مشخص و معین و ثابتی نامی برده نشده اما آنچه استفاده می‌شود آن است که حضرت در جایی ساکن هستند که از خانه‌های ظالمان و ستمکاران دور است.

 

نظرات

 • khatere ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۰۳:۰۲
  15 8
  به اميد ديدار وظهورش انشاالله
 • نارسيس ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۰۷:۴۲
  7 6
  اللهم عجل لوليک الفرج مسافر سپيده ام نشسته ام به راه تو کجاست مرز ديدنت سلام بر نگاه تو
 • علي ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۰۸:۵۷
  18 4
  مطلبتون واقعا افتضاح بود، آخه وقتي نميتونيد کامل به جوانب يه همچيين قضيه اي بپردازيد، چرا با بيان يه سري حدسيات غير مستند موضوع رو پيجيده تر مي کنيد؟ آخه مگه مجبوريد ؟
 • مهدي ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۰۹:۳۷
  12 8
  خدايا ظهورش را نزديک فرما
 • محمد ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۰۹:۳۷
  9 9
  اي گل نرگس پس چرا نمي ايي.
 • امير ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۱۰:۰۸
  3 4
  سلام خداوند بر تواي پسر آبرويان دو عالم هر هفته با گناهاني بيشمار به ميعادگاه و بسويت ميشتابم به اميد وصالت اما... با زبان تورا ميخوانم و غافل از اينکه از اين دل رانده اي پس چطور تا زماني که دل و زبانم يکي نيست پي ات را جويم به اميدي؟؟!... الهم عجل لوليک الفرج والعافيت و النصر وجعلنا من خير انصاره و اعوانه و شيعته و جعلنا من المستشهدين بين يدي
 • محمد ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۱۰:۱۹
  5 4
  تا وقتي خودمون از ته دل نخواهيم نمي آيد.
 • محمد جواد ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۱۲:۲۰
  3 2
  نوشته کاملا صحت به اينکه امام زمان را نمي توان مشاهده کرد در حالي که در همه جا حضور دارد را نشان مي دهد چون اگه قرار بود اولا محل دقيقي براي زندگي و ثانيا مردم او را مي شناختند پس اصلا غيبت دراز مدت چه کاري بود ؟ به طور کل از مطلب مهم و آموزندتون کمال تشکر را دارم.
 • مصطفي ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۱۳:۳۸
  6 3
  لطفا منابع مطالب به ويژه نقل قول هاي از حضرت را درج کنيد. همه بايد سعي کنيم با ارائه منابع معتبر براي مطالب ، از نقل مسائل بي سند جلوگيري نماييم به ويژه خبرگزاري هايي چون قدس آنلاين که در اين زمينه مسئوليت بيشتري دارد
 • انتظار ۱۳۹۱/۰۶/۱۵ - ۱۴:۵۶
  5 4
  اللهم عجل لوليک الفرج
 • مسيب ۱۳۹۱/۰۶/۱۸ - ۰۱:۰۶
  0 2
  ديده اي دوست ترا مي طلبد زود بيا خنده با خنده تو شاد شود زود بيا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.