سه‌شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۲۰:۰۲

قدس انلاین گزارش می دهد

قیمت جدید وچگونگی خرید وفروش سهام عدالت / مراقب سودجویان باشید / هر سهم عدالت 3 میلیون

پایگاه خبری تحلیلی قدس انلاین – سعید کوشافر: امروز سرپرست دفترسهام عدالت سازمان خصوصی سازی گفت: با تصمیم دولت، خرید و فروش سهام عدالت تا پایان سال امکان پذیر خواهد شد.

این خبرباعث شد تا به پیچیدگی های موجود درخصوص سهام عدالت افزوده شود, اینکه مسوولیت این سهام برعهده کیست , اینکه این سهام کدام شرکت اقصادی است , اینکه چگونه باید این سهام را معامله کرد و برای جلوگیری از سواستفاده ها در این بخش چه تدابیری اندیشیده شده است .
بنابرگزارش خبرنگار ما این مقام مسوول همچنین درباره علت توقف بودن پرداخت سود سهام عدالت نیز گفت: طبق تبصره ماده 100 قانون برنامه پنجم توسعه باید تمام درآمد و سودهای حاصل از شرکت های سرمایه پذیر به خزانه واریز شود تا زمانی که اصل مبلغ سهام مستهلک و سهام آزاد و وارد بازار شود.
حاجی بابائی افزود: در سال های 1385 تا 1391 مبالغی را به حساب خزانه واریز کردیم که 50 درصد تخفیف دولت به 2 دهک اول را نیز شامل می شود،بنابراین قصد داریم این مبلغ را آزاد کنیم.
***  هنوز مشخص نیست
هنوز ساعاتی از این خبر خوش برای مردم نگذشته بودکمعاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برای امکان پذیر شدن معامله سهام عدالت باید ابتدا شرایط فراهم شود و تاکنون زمان دقیقی برای خرید و فروش آن مشخص نشده است.
محمدرحیم احمدوند ، در پاسخ به پرسشی مبنی بر آزاد شدن معاملات سهام عدالت از پایان سال جاری اظهار داشت: برای انجام معاملات سهام عدالت ابتدا باید 30 شرکت سرمایه گذاری استانی در بازار سهام پدیرفته و کشف قیمت شوند.
رییس سازمان خصوصی سازی افزود: فرآیند آماده سازی و پذیرش این شرکت ها در حال انجام است که پس از نهایی شدن آن ارزش سبد سهام عدالت،متناسب با تعداد اعضای شرکت های سرمایه گذاری باید مشخص شود تا به نسبت حجم دارایی سبد سهام عدالت و به اندازه هر کدام از 30 شرکت سرمایه گذاری استانی، سهامی به آنها داده شود.
احمد وند ادامه داد: علاوه بر این باید به اندازه اقساطی که پرداخت شده و همچنین تخفیف 50 درصدی برای دو دهک اول، درصدی از سهام آنها آزاد می شود.
معاون وزیر امور اقتصادی ودارایی در پایان گفت: مقدمات آزاد شدن معاملات سهام عدالت در حال انجام است و امیدواریم در آینده نه چندان دور زمان مشخصی را اعلام کنیم
***حدود 40 میلیون سهام عدالت
محمد رحیم احمد وند آخرین وضعیت سهام عدالت را مورد توجه قرار داد و گفت: حدود 45 میلیون نفر مشمول دریافت سهام عدالت هستند که از این میزان 41 میلیون و 767 هزار نفر اقدام به تکمیل فرم کردند و 40 میلیون و 514 هزار نفر سهامدار نهایی شناخته شده‌اند.
وی افزود: براساس مجوز سازمان خصوصی‌سازی باید به شش دهک، معادل 45 میلیون نفر سهام عدالت پرداخت می‌شد که از سال 85 تا 90 ، 45 میلیون فرم دریافت اطلاعات توزیع شد و تا آذرماه 91 ،41 میلیون و 767 هزار نفر به تکمیل فرم اقدام کردند.

 

وی با بیان اینکه مهلت ثبت نام نهایی از دارندگان دعوت‌نامه سهام عدالت در تعاونی‌های شهرستانی و استانی تا 7 دی ماه تمدید شد، ادامه داد: به دارندگان دعوت ‌نامه سهام عدالت تا 7 دی ماه مهلت داده شد تا با مراجعه به تعاونی‌های استانی نسبت به ثبت نام نهایی خود اقدام کنند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مراحل نهایی تکمیل فرم سه میلیون مشمول دیگر در حال انجام است تا اقدامات واگذاری سهام عدالت به 45 میلیون نفر انجام شود.
احمدوند در خصوص سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی گفت: تاکنون 3 میلیون و 300 هزار نفر برای دریافت سهام عدالت کارگران فصلی و ساختمانی ثبت نام کرده‌اند که پس از بررسی این فرم‌ها مشخص شد 2 میلیون و 300 هزار نفر، مشمول دریافت سهام عدالت هستند که با در نظر گرفتن عرف هر خانوار 3.5 نفر، حدود 8 میلیون نفر را شامل می‌شوند.
رئیس سازمان خصوصی سازی در مورد زمان خرید و فروش سهم عدالت گفت: طبق ماده 100 قانون برنامه پنجم توسعه از سال 87 به بعد توزیع سود بین دارندگان سهام عدالت ممنوع شد و سودهای دریافتی باید بابت اقساط به خزانه واریز می‌شد.
وی اضافه کرد: به این ترتیب به اندازه اقساطی که واریز شده و با در نظر گرفتن تخفیف50 درصدی دو دهک اول، سهام عدالت قابل خرید و فروش می‌شود البته ابتدا باید شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی وارد بازار سهام شوند.
وی در مورد زمان ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به فرابورس گفت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی قرار است وارد فرابورس شوند که اقدامات آن در حال انجام است تا بعد از افزایش سرمایه وارد فرابورس شوند به این ترتیب به محض ورود این شرکت‌ها به بازار سهام و متناسب با اقساط واریزی و در نظر گرفتن تخفیف‌ها، اقدام به آزادسازی سهام خواهیم کرد.
احمد‌وند ارزش سهام عدالت را مورد توجه قرار داد واعلام کرد: ارزش سهام عدالت که به نرخ اسمی هر برگ یک میلیون تومان به مردم واگذار شده بود، در حال حاضر به بیش از 2 تا 3 میلیون تومان رسیده است.
***چگونگی خرید و فروش
با انتشار این خبر و اعلام خبر مهم تر مبنی بر افزایش ارزش سهام عدالت از یک میلیون به سه میلیون تومان، روزانه افراد زیادی برای فروش برگه های سهام عدالت خود به ساختمان حافظ رفتند تا از چند و چون فروش سهام عدالت خود آگاه شوند اما این افراد باید بدانند که برای فراهم شدن امکان خرید و فروش سهام عدالت ابتدا باید شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در فرابورس پذیرفته شوند که پذیرش آنها نیز منوط به اصلاح ساختار، افزایش سرمایه و تبدیل شدن به سهامی عام است که به گفته رییس سازمان خصوصی سازی از 30 شرکت سرمایه گذاری استانی تا کنون اساسنامه 20 شرکت تایید شده است.
به دلیل اینکه ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به فرابورس اولین و مهمترین گام خرید و فروش سهام عدالت است، رییس سازمان خصوصی سازی در مورد زمان نهایی ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به فرابورس گفت که اقدامات لازم برای ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به فرابورس در حال انجام است تا بعد از افزایش سرمایه این شرکت‌ها وارد فرابورس شوند به این ترتیب به محض ورود این شرکت‌ها به بازار سهام و متناسب با اقساط واریزی و در نظر گرفتن تخفیف‌ها، سهام عدالت آزاد می‌شود.
بر این اساس خبر فراهم شدن امکان خرید و فروش سهام عدالت در بازار سرمایه و افزایش ارزش هر برگه سهام از یک میلیون به سه میلیون تومان موجب شاد شدن چشمان منتظر 45 میلیون مشمول شد و سهامداران سهام عدالت هر روز منتظر شنیدن خبری از مسئولان هستند تا بتوانند برگه های خود را پس از سال ها انتظار بفروش برسانند.
اما این انتظار نیز به سر رسید و سرپرست دفتر سهام عدالت سازمان خصوصی سازی حلقه مفقوده پرونده سهام عدالت را تکمیل کرد و در جدید ترین اظهار نظر خود وعده تازه‌ای به سهامداران داد و گفت: با تصمیم دولت خرید و فروش سهام عدالت تا پایان سال 91 امکانپذیر خواهد شد.
به این ترتیب و در حالی که به گفته این مقام مسئول تا پایان سال یا اوایل سال 92 خرید و فروش سهام عدالت امکانپذیر می شود که هنوز اقدامات نهایی ورود 30 شرکت سرمایه گذاری استانی به فرابورس همچون افزایش سرمایه و تبدیل به سهامی عام انجام نشده است و با توجه به اینکه این پروسه از سال های گذشته آغاز شده و تا کنون به نتیجه نرسیده است، به نظر می‌رسد که انجام آن امری زمان بر باشد.

یا این حال به فرض ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به فرابورس، برای اینکه افراد بتوانند سهام عدالت خود را در بازار سرمایه خرید و فروش کنند حتما به یک "کد معاملاتی" در بازار سرمایه نیاز دارند زیرا خرید و فروش سهم چه در بازار بورس و چه در فرابورس تنها با دریافت کد معاملاتی امکانپذیر است و بدون آن هیچ فردی نمی‌تواند در بورس خرید و فروش کند که با توجه حجم عظیم 45 میلیونی مشمولان و ظرفیت‌های محدود نرم افزاری بورس این امکان حداقل تا پایان امسال فراهم نیست و باید ساختار و ساز و کار جدیدی برای آن ایجاد شود تا 45 میلیون سهامدار بتوانند به راحتی برگه‌های خود را به پول نقد تبدیل کنند.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.