همه‌ی خبرهای امروز
 • آموزش پرورش ۱۳۹۷-۰۲-۱۱ ۱۴:۰۲

  بی مهری متولیان تعلیم و تربیت به سند تحول آموزش و پرورش

  مجتبی همتی فر

  «طرح تغییر بنیادی نظام آموزش و پرورش» نخستین سندی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور تحول و نوسازی آموزش وپرورش پس از چند سال تدوین، در سال ۱۳۶۷به تصویب رسید، اما به دلایلی اجرایی نشد.

 • صافی گلپایگانی ۱۳۹۷-۰۲-۱۰ ۱۳:۳۲

  یادداشت اختصاصی آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی به مناسبت سالروز میلاد خجسته امام عصر(عج)

  نیمه ‌شعبان، فرصتی برای تجدید عهد

  قدس‌آنلاین: آیت الله لطف‌الله صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید به مناسبت سالروز میلاد حضرت صاحب الزمان(عج) یادداشتی اختصاصی دراختیار قدس‌آنلاین قرار داده‌اند.

 • علی خدایی ۱۳۹۷-۰۲-۱۰ ۱۰:۴۳

  قطار زندگی کارگران با این دست فرمان به جایی نمی رسد

  علی خدایی

  رئیس جمهور در روز کارگر از تلاش دولت برای بهبود وضعیت کارگران سخن گفت ولی به صورت تلویحی تأیید کرد که امنیت شــغلی و معیشت کارگران با وضعیت مطلوب فاصله دارد.

 • هانی زاده ۱۳۹۷-۰۲-۰۹ ۱۴:۵۳

  نگاهی به سفر منطقه‌ای مایک پمپئو

  پروژه آمریکا برای بومی سازی جنگ‌های منطقه‌ای

  حسن هانی‌زاده

  دونالد ترامپ که در مورد سوریه دچار نوعی پارادوکس و سردرگمی شده، اخیراً از کشورهای مصر، عربستان، قطر و امارات خواسته است تا برای اجرائی کردن سیاستهای آمریکا، نیروی نظامی به سوریه اعزام کنند.

 • تلگرام ۱۳۹۷-۰۲-۰۹ ۰۹:۳۲

  تلگرام و فاجعه‌ای به نام «گرام»

  محمد جعفری نژاد

  آمارهای مختلف ارائه شده توسط مسئولان مربوط نشان می دهد که فرهنگ سازی ها در این زمینه دارای تأثیر بوده و بر اساس آخرین آمار، حدود ۳۰ درصد از مخاطبان ایرانی تلگرام در حال منتقل شدن به پیام رسان های جایگزین داخلی هستند. هرچند حضور ۳۰ میلیونی ایرانیان در تلگرام دارای آثار مختلف امنیتی و اخلاقی می باشد

 • شکارسری ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۹:۳۶

  خوانش شعری از محسن حسینخانی

  حرف زدن از زبان ماهی‌ها

  حمیدرضا شکارسری

  « بگذار/ عمیق دوستت داشته باشم!/ برای ماهی‌ها/ تابلوی «شنا ممنوع» بی مفهوم است!»*

 • رهبر کره شمالی ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۹:۳۵

  گفت وگو به زبان قدرت؛ درسی که از کره شمالی می‌گیریم

  ابوالفضل ظهره وند

  موقعیت امروز کره شمالی و تحولات این شبه‌جزیره برای ما واجد درس‌های آموزنده بسیاری است و حتی می‌تواند به‌عنوان یک فیلد درسی در دانشکده‌های سیاسی ما مورد مطالعه قرار بگیرد. فرجام برخورد ما و کره شمالی با ایالات متحده که طرف برخورد هردو کشور در مذاکرات است باید مقایسه‌ شود و واکنشی که ما و کره در قبال برجام‌های مشابه با آمریکا داشتیم، بسیار عبرت‌آموز است.

 • مصطفی لعل شاطری ۱۳۹۷-۰۲-۰۸ ۰۹:۲۹

  رازِ نامِ حضرتِ علی اکبر(ع)

  مصطفی لعل شاطری

  در یازدهم شعبانِ سال سی و دوم هجرت، در مدینه ستاره‌ای پرفروغ در آسمانِ خاندان عصمت و طهارت هویدا گردید که درخشش آن شیعیان را در موجی از شعف و شادی فرو برد. حضرت علی اکبر(ع) در خانه‌ای به دنیا آمد که چشمه اخلاص و پاکی در آن می‌جوشید.

 • پارسی نژاد1 ۱۳۹۷-۰۲-۰۶ ۱۰:۱۰

  خرده روایت‌ها

  ساکن خانه شماره110

  کامران پارسی نژاد یک سالی می‌شود «فیروز زنوزی جلالی» نویسنده توانمند و صاحب سبک و اندیشه را از دست داده‌ایم. در طی سالیان متمادی او به عنوان نویسنده شناخته شده و مطرح کشور در وادی ادبیات داستانی و نقد میدان‌داری می‌کرد و آثار بیشماری در حوزه ادبیات داستانی و نقد ادبی منتشر کرد و نقدهای بیشماری در این وادی بر آثار او نوشته شد.

 • جواد میری ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۱۰:۴۶

  به بهانه سفر تولیت آستان قدس رضوی به تاتارستان

  اسلام ناب، هدیه پایتخت معنوی ایران برای پایتخت اسلامی روسیه

  محمدجواد میری

  جایی در سرزمین های شمالی که شاید خیلی از ایرانیان درباره مسلمانان آن چیزی نشنیده باشند، تاتارستان یکی از جمهوری های فدراسیون روســیه اســت که مراودات خوبی با ایران بویژه مشهد دارد و این روزها هم میزبان تولیت آستان قدس رضوی اســت.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۱۰:۳۸

  «حالا خورشیدِ » امید

  امیر سعادتی

  رضا رشــیدپور مجــری معــروف فرهنگی، هنــری، سیاســی و ... در برنامه زنده تلویزیونــی «حالا خورشــید»و با آنتنی که صدا و ســیمای جمهوری اســلامی ایران در اختیارش گذاشته است با یک بازمانده از زلزله کرمانشــاه به گفت وگو نشسته اســت. خانم محمودی آرایشگر اســت.

 • دکتر سعید شعرباف تبریزی ۱۳۹۷-۰۲-۰۳ ۱۱:۱۱

  بازداشت مرتضوی و سرمایه مردمی نظام

  سعید شعرباف تبریزی

  اغراق نیست اگر بگوییم تنها راه غلبه بر تهدیدها و استفاده از فرصت ها در جمهوری اســلامی، «نهضت فراگیر مردمی سازی» است، مردمی سازی چه چیزی؟ همه چیز! مردمی سازی جنگ!، مردمی سازی دیپلماسی و صلح، مردمی سازی اقتصاد، مردمی ســازی فناوری، مردمی سازی تولید صنعتی، مردمی سازی موسیقی، مردمی سازی سینما و فرهنگ و خلاصه مردمی سازی هر سیاست و برنامه ای که در نهایت بناست به نحوی بر سفره زندگی مخاطبان نظام اسلامی اثرش را بگذارد.

 • ظهوریان ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۱۰:۴۹

  شبکه های اجتماعی خارجی و راهبری تغییرات اجتماعی

  میثم ظهوریان

  «اســپانیا پخش شبکه اسپانیایی زبان صداوســیمای ایــران را ممنوع اعلام کــرد»،«دو فرستنده ماهواره ای یوروســت و هاتبرد به دستور اتحادیه اروپا پخش شبکه های پرس و هیسپان را متوقف کردند».

 • دکتر سعید شعرباف تبریزی ۱۳۹۷-۰۱-۳۰ ۰۹:۴۷

  نفوذ در «دستگاه مختصات» مدیران!

  سعید شعرباف تبریزی

  اینکه می گویند «النــاس علی دین ملوکهم» و «الناس بامرائهم اشــبه منهم بابائهم» (مردم به فرمانروایانشان شبیه ترند تا به پدرانشان)، لزوماً به معنای پادشــاهان یا ســردمداران حکومت نیست.

 • دلار ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۰۹:۲۸

  مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

  میثم ظهوریان

  ،هر مســئله پیچیده ای یک راه حل ساده» روشــن و آشــنا دارد و البته همیشه آن راه حل غلط است».

 • حسین قرایی ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۳:۱۳

  دلی سربلند برای «حسام» خوش لفظ و خوش قلم

  حسین قرایی

  اگر دل دلیل است آورده ایم اگر داغ شرط است ما برده ایم تــا آن زمان کتاب های خاطــره با این ساخت و ســاختار را ندیده بودم گامی که «حمید حسام» در این ژانر برداشته بود قابل توجه و تحســین بود.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۷-۰۱-۲۵ ۲۳:۴۸

  دستاورد یک عملیات شکست خورده

  مسعود بصیری

  واقعیت این است که ترامپ برخی از دنباله‌روهای همیشگی خود مثل فرانسه و انگلیس را که آن‌ها هم وضعیت اقتصادی بدی را پشت سر می‌گذارند مجبور کرد برای نشان دادن قدرت آمریکا با واشنگتن همراه شوند، اما این همراهی را باید جزو آخرین همراهی‌های جنگی بدانیم؛ زیرا ساعت‌ به سود واشنگتن پیش نمی‌رود و آخرین تجربه همراهی نه تنها چیزی به غرب نیفزود، بلکه آن‌ها را حتی مضحکه رسانه‌های خودشان کرد و عملکرد روسیه را به دوران قدرت این کشور پیوند زد و قدرت ایران و مقاومت را یک بار دیگر به مردم جهان یادآوری کرد.

 • کاظمی قمی ۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۱۲:۴۹

  چرا روسیه کوتاه نخواهد آمد؟

  حسن کاظمی قمی

  بهانه حمله شیمیایی هم درشرایطی است که ارتش سوریه در منطقه بحرانی و مهم غوطه شرقی در حال به سرانجام رساندن مسئله تروریسم بود و با این اقدام و بازپس گیری غوطه شرقی، طرح آمریکایی ها در حال به هم خوردن بود. بر این اساس آن چیزی که از رفتار آمریکا در قبال روسیه دیده می شود، یک دشمنی آشکار است و روسیه در چارچوب منافع و امنیت ملی خودش به این دشمنی پاسخ می دهد

 • فضای مجازی ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۰۹:۰۵

  تعریف «حریم خصوصی» در قانون مشخص شود

  محمد صالح مفتاح

  ماجرای حریم خصوصی و مقابله با نقض آن از گذشته‌های بسیار دور حتی در فرهنگ دینی ما هم موضوع مهمی بوده است. خداوند در آیه دوازدهم سوره حجرات به صراحت منع تجسس را اعلام می‌کند و این خودش یکی از مهم ترین سندها برای محترم شمردن حریم خصوصی از سوی اسلام است.

 • سید یاسر جبرائیلی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۰۹:۱۱

  مأموریت های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درباره گرانی ارز

  سید یاسر جبرائیلی

  از اواخر سال ۱۳۹۰ با تحریم فروش نفت و بانک مرکزی، کشورمان به بهانه برنامه هسته‌ای تحت شدیدترین تحریم‌ها در طول تاریخ قرار گرفت و به سبب کاهش درآمدهای ارزی از یک سو و ولنگاری‌های دولت سابق در حوزه واردات از سوی دیگر، اقتصاد با کمبود ارز مواجه شد.

 • حمله سایبری ۱۳۹۷-۰۱-۱۹ ۰۹:۱۹

  پیل در گل مانده را شه پیل باید تا کشد

  سعید شعرباف تبریزی

  حمله سایبری به بخش وسیعی از زیرساخت‌های مخابراتی ایران در روزهای گذشته و توقف فعالیت بسیاری از مسیریاب‌های اصلی شبکه تبادل اطلاعات، قاعدتاً چند روزی واکنش رسانه‌ای متولیان امر را موجب شده و به احتمال زیاد با برگزاری یکی دو همایش کشوری در باب ضرورت توجه به امنیت اطلاعات (در جایی مثل سالن همایش‌های برج میلاد) مشابه با بسیاری قضایای مهم دیگر به سرعت ختم به خیر خواهد شد!

 • میزگرد اقتصادی 1 ۱۳۹۷-۰۱-۱۸ ۱۳:۴۶

  حمایت از تولید، مهمترین شرط سودمندی افزایش قیمت دلار

  دکتر ابراهیم رزاقی

  اولین پیش نیاز این است که باید دلار ارزان را به واردات کالاهای اساسی اختصاص داد. کالاهایی مثل دارو و مواد اولیه غیر قابل دسترسی در داخل. به همین نسبت با دلار ارزان باید به تولیدکنندگان کمک شود تا بتوانند کالای ارزان و مورد رقابت و جایگزین ایجاد کنند.

 • ترامپ ۱۳۹۷-۰۱-۱۶ ۰۹:۱۱

  بازی سیاسی و عملیات روانی ترامپ

  سیدرضا صدرالحسینی

  یکی از مســائل مهم دربــاره اظهارات اخیر ترامپ درباره خروج احتمالی از ســوریه این اســت که او در زمان انتخابات قول هایی با محوریت «آمریکا برای آمریکایی ها» به مردم .آمریکا و رأی دهندگان خودش داده است

 • محمد بن سلمان ۱۳۹۷-۰۱-۱۵ ۰۸:۵۶

  پشت پرده اظهارات وقیحانه ولیعهد سعودی

  سید هادی افقهی

  اظهــارات محمدبن ســلمان، ولیعهد عربســتان در گفت و گــو با مجلــه آتلانتیک و تــلاش برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان و حمله به محور مقاومت، رویداد جدیدی نیســت.

 • کوشکی ۱۳۹۷-۰۱-۱۴ ۰۹:۵۳

  بحران سفارتخانه ها نسخه تازه از یک نبرد قدیمی

  محمد صادق کوشکی

  روسیه میرا ث دار قدرت و جایگاه اتحادجماهیر شوروی سابق است و هرروز درتلاش برای احیای همان قدرت و جایگاه است. بعد از فروپاشی شوروی، غرب و بویژه آمریکا که به تنها قطب قدرت در جهان تبدیل شده بود، حتی فکرش را هم نمی کرد که روسیه با حجم مشکلات عدیده ای که دارد، بتواند در چنین زمان اندکی دوباره سرپا شود. اما با شروع چرخه پوتین-مدودف در ریاست جمهوری روسیه و متمرکز شدن قدرت در این کشور به نظر می رسد این پیش بینی غرب یک خیال واهی بوده و امروز امپریالیسم، مرزهای هژمونی خود را از سوی روسیه در خطر می بیند.

 • لاتاری ۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۰۰:۱۶

  نگاهی نو  به فیلم سینمایی در حال اکران «لاتاری»؛ آخرین ساخته محمدحسین مهدویان

  گذر از سینمای پهلوی به سینمای پهلوانی

  امیر سعادتی

  فرهنگ پهلوانی در ایران قبل از اسلام هم پیشینه دارد که بعد از اسلام وارد فرهنگ عمومی ایرانیان می‌شود. این فرهنگ در همه صنوف هست و به ویژه در طبقات فرودست چون از بدن شان بیشتر کار می کشند گسترش بیشتری دارد. فتوت نامه‌ها که در هر صنفی نسخه مخصوصی دارد از نشانه‌های همین همه‌گیر شدن فرهنگ پهلوانی است. مرشد کامل حضرت علی(ع) است و پهلوان‌ها در هر صنفی به ایشان اقتدا می‌کنند.

 • محمد قاضی زاده ۱۳۹۷-۰۱-۰۴ ۰۲:۰۹

  حمایت از کالای ادبی و هنری ایرانی

  محمد قاضی زاده

  حمایت از کالای ایرانی امسال نقل همه محافل نوروزی است، شاید به دلیل آنکه مخاطب شعار امسال، نه فقط مسئولان که همه آحاد جامعه‌اند. همه جا به‌ویژه محافل نخبگانی، صحبت از شعار امسال است، اما آیا حمایت از کالای ایرانی فقط معطوف به کالاهای صرفاً اقتصادی است یا ابعاد دیگری نیز دارد؟ آیا دایره شمولیت شعار امسال، کالای مختلف فرهنگی ایرانی را نیز دربرمی‌گیرد؟ آیا تولیدات ادبی نیز از این شعار می‌توانند بهره‌مند شوند؟  

 • حمایت از کالای ایرانی ۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۱۲:۲۳

  کالبدشکافی شعار سال ۹۷

  امیر سعادتی

  شعار امسال مانند شعارهای چند سال اخیر متمرکز بر «اقتصاد» است و دال مرکزی آن (یعنی کلمه کالا) اقتصادی است. اما اگر درست ریشه‌یابی شود ابعاد «اجتماعی» و «فرهنگی» مهمی نیز دارد. اگر حرف اضافه «از» را در شعار امسال نادیده بگیریم این شعار از سه کلمه کلیدی تشکیل خواهد شد. در این یادداشت با موشکافی این سه لغت اصلی سعی خواهیم کرد ابعاد مختلف و رویکردهای اصلی این عنوان که بر پیشانی سال جدید نشسته است را تحلیل و بررسی کنیم. 

 • جواد میری ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۲:۵۶

  نوروز مشهد و رزمایش فرهنگی ایران اسلامی

  محمدجواد میری

  نوروز مشهد، فصل تجدید عهد مردم ایران اسلامی با هویت دینی و ولایی خویش نیز هست. ایرانی که بر بستر حب اهل بیت و با محوریت تشیع ناب، مرزهای «لا شرقیه و لا غربیه» خویش را بیش از پیش تثبیت کرده است و داعیه‌دار درافکندن طرحی نو برای زندگی فردا شده است.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۶-۱۲-۲۷ ۰۸:۰۹

  داعش در افغانستان به دنبال چیست

  پیر محمد ملازهی

  نقل وانتقال داعش به شــمال افغانســتان از ســوی آمریکا، این کشور را یک بار دیگر مســتعد تشــدید رقابت قدرت های بزرگ می ســازد.