تیتر سه زیرسرویس استان ها

 • سرنوشت ساخت و ساز در کردستان در گرو سود بانکی

  قدس آنلاین گزارش می دهد؛

  سرنوشت ساخت و ساز در کردستان در گرو سود بانکی

  سنندج- بازار ساخت و ساز مسکن کردستان در سال‌های گذشته یکی از پررونق‌ترین بازارها محسوب می‌شد که با وجود رکود چندین ساله حاکم بر آن شاهد کسادی در ساخت و ساز مسکن و به علاوه خالی ماندن بسیاری از واحدهای ساخته شده در شهر هستیم.

 • « ننله» با مشکلات دست و پنجه نرم می کند

  گزارش قدس آنلاین از مشکلات نواحی منفصل شهری سنندج

  « ننله» با مشکلات دست و پنجه نرم می کند

  سنندج- ناحیه منفصل شهری «ننله» برای ساماندهی و رفع مشکلات نیازمند توجه ویژه و برنامه بلند مدت است. خدمات این شهرک در کنار رشد بی‌رویه و گاها غیرقانونی شهرک سازی ضعیف بوده و این امر موجب گلایه ‌مندی مردم شده است.

 • جاده های کردستان چشم انتظار ساماندهی

  قدس آنلاین گزارش می دهد؛

  جاده های کردستان چشم انتظار ساماندهی

  با وجودی که بیشتر سوانح رانندگی که در جاده های بین شهری رخ می دهند به دلایل خطای انسانی همچون حواس پرتی، خواب آلودگی، سبقت های غیر مجاز و انحراف به چپ و ... می باشند اما نمی توان از نقش تاثیرگذار فرسودگی جاده ها و نامناسب بودن مسیر نیز چشم پوشی کرد.

 • بیکاری گریبان گیر جوانان کردستانی/ هر خانواده ۳ بیکار دارد

  کردستان سومین استان بیکار کشور

  بیکاری گریبان گیر جوانان کردستانی/ هر خانواده ۳ بیکار دارد

  سنندج- بیکاری علت اصلی بسیاری از آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد، طلاق و ... است. با نگاهی به آمار رسمی و غیررسمی منتشر شده در طول دهه های اخیر به روشنی مشخص است که استان کردستان یکی از استان هایی با بیشترین میزان بیکاری و در جایگاه سوم کشور قرار دارد.

 • فوتسال بانوان و آینده روشن ورزش کردستان

  فوتسال بانوان و آینده روشن ورزش کردستان

  سنندج- فوتسال بانوان در سالیان اخیر در استان رشد قابل توجهی داشته است و بانوان فوتسالیست استان به خوبی توانسته‌اند در سطح کشوری توانایی‌های خود را در معرض دید قرار بدهند تا جایی که سال گذشته تیم پیروزی کامیاران به لیگ برتر فوتسال بانوان کشور صعود کرد اما بنا به دلیل مشکلات مالی باشگاه از حضور در ادامه کار انصراف داد.

 • چشم‌انداز روشن پیش روی شیلات کردستان

  چشم‌انداز روشن پیش روی شیلات کردستان

  سنندج- شیلات در استان کردستان از جایگاه خاصی در امر تولید و اشتغال برخوردار است و سعی شده در راستای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی گام‌هایی طی سال‌های گذشته در این حوزه برداشته شود.

 • سینمای بومی در پسِ واژه‌های کُردی

  سینمای بومی در پسِ واژه‌های کُردی

  سنندج- سینمای کردی، نامی است که در چند سال اخیر( از ۱۳۷۸ به بعد) وارد ادبیات این هنر هفتمی برای استان کردستان و نیزکردهای عراق و ترکیه شده است. از فیلم معروف «راه» یلماز گونای تا فیلم «ژانی گل» جمیل رستمی و «زمانی برای مستی اسب‌های» بهمن قبادی این سینما شکل گرفته است.

 • کمرنگ شدن آیین شب چله کردستان (شه‌و زستان) در پس خاموشی کرسی‌های زغالی

  کمرنگ شدن آیین شب چله کردستان (شه‌و زستان) در پس خاموشی کرسی‌های زغالی

  سنندج- شب یلدا یا شب چله(شه‌و زستان) در کردستان از دیر باز پا برجا بوده و یکی از عوامل مهم در استحکام بنیان خانواده‌ها در این دیار است، اگر چه شرایط اجتماعی، مهاجرت‌ها و تغییر بافت فرهنگی منطقه تا حدودی آداب و رسوم شب یلدا را در کردستان کمرنگ کرده است، اما هنوز این سنت دیرینه در قالب شب‌نشینی با نام شب چله یا شب زمستان به قوت خود باقی است.

 • هویت فرهنگی و سینمای کُرد

  معرفی کتاب

  هویت فرهنگی و سینمای کُرد

  سنندج- انتشارات لوگوس این روزها کتاب «هویت فرهنگی و سینمای کُرد» تألیف دکتر خسرو سینا را منتشر کرده است.

 • نگاه انتقادآمیز یک عابر پیاده به وضعیت عبور و مرور سنندج

  نگاه انتقادآمیز یک عابر پیاده به وضعیت عبور و مرور سنندج

  سنندج- حکایت شهر ما مثل قصه آن پادشاهی است که دستور داد از هر کور و شل و کچلی یک سکه مالیات بگیرند. گزمه‌ها به مردی می‌رسند که طاس بود و همین که جلو رفتند دیدند یک چشم هم ندارد و وقتی مرد پا به فرار گذاشت دیدند شل هم هست و گزمه‌های ذوق زده هم گفتند: نجنب که گنجی!

 • حلقه مفقوده آموزش و پرورش کردستان

  حلقه مفقوده آموزش و پرورش کردستان

  سنندج- در آموزش و پرورش استان کردستان توجه بیشتر به کمیت با مصادیقی همچون توسعه مدارس، توسعه کلاس‌های درسی، توسعه شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، پوشش تحصیلی، درصد قبولی و شاخص‌هایی از این دست سال‌ها تمرکز بر کیفیت بخشی را در اولویت های بعدی قرار داده بود.