یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ / الأحد ٢١ شعبان ١٤٣٧ / May 29

جزئیات خبر

صفحه اصلی >
زمان مخابره : ۱۳۹۲/۵/۲ - ۱۲:۱۰
کد خبر : ۱۴۰۴۸۵


فرق "حد ترخص" و "مسافت شرعی" چیست؟


قدس آنلاین:اخیرا در اقدامی درخور تقدیر تابلوهایی در خروجی های برخی شهرها نصب شده که نشاندهنده "حد ترخص"و "مسافت شرعی"می باشد.

به گزارش قدس انلاین،نصب هریک از  این تابلوها دارای معنای خاصی است و با مشاهده هرکدام وظایف متفاوتی بر انسان مترتب می شود .در زیر توضیحاتی در خصوص مفاهیم هر یک از تابلوها و حدود شرعی هرکدام  تقدیم می گردد:
تابلوی حد ترخص: اگر قصد مسافرت داشته باشید از این تابلو به بعد نمازتان شکسته و می توانید روزه را باز کنید.


تابلوی مسافت شرعی: حد اقل مسافتی که باید تردد نمایید تا مسافر محسوب شوید.


فرق بین دو تابلوی حد ترخص و مسافت شرعی به این است که اگر کسی بخواهد حد اقل تا مسافت شرعی رفت و برگشت داشته باشد، از تابلوی حد ترخص  که گذشت احکام مربوط به مسافر را باید رعایت نماید. مثلا کسی که بخواهد از مشهد مقدس به چناران سفر نماید از تابلوی "حد ترخص" که گذشت می تواند روزه اش را باز نماید و اگر بخواهد به روستا یا باغی که قبل از تابلوی "مسافت شرعی" است تردد نماید، نمی تواند روزه اش را باز کند.
تعریف مسافت شرعی وحدّترخص
حدترخص: مقدارفاصله ازشهر یاروستااست که ازنظراحکام شرعی اگرشخص مسافرباشد،ازآنکه بگذرددیگراگربخواهدنمازبخواندبایدنمازچهاررکعتی خودرادورکعتی بخواندودرصورتیکه روزه باشدوقبل ازظهر از آن بگذرددیگرنمی تواند به روزه خود ادامه دهد.
مسافت شرعی: مقدارفاصله ازشهر یاروستااست که ازنظراحکام شرعی،مسافریکه قصد تردددربالاترازاین مسافت داشته باشد،مسافرمحسوب میشود واحکام مسافرباوجودسایرشرایط آن،برآن جاری می گردد.

با توجه به نصب این تابلوها در یکی از خروجی های مشهد در زیر برخی سوالات شهروندان مشهدی که با سامانه پاسخگویی به سوالات شرعی حرم مطهر رضوی مطرح شده به همراه پاسخ آن می آید: 
* آیا به محض رسیدن به تابلوی حد ترخص می شود روزه را باز کرد و بعد به مشهد برگشت؟
جواب: خیر باید از ابتدا تصمیم داشته باشید حد اقل تا مسافت شرعی  سفر داشته باشید. بله اگر این تصمیم جدی را دارید از تابلوی حد ترخص مجاز به باز کردن روزه هستید.
*از فلکه پارک کیلومتر زدم تا کارخانه ای که می خواستم بروم حدود پنجاه کیلومتر شده، آیا باید روزه ام را باز کنم؟
آخر شهر فلکه پارک نیست بلکه آخر شهر کمی بعد از سه راه فردوسی از طرف جاده قوچان است لذا مبدا محاسبه مسافت شرعی (5/22) کیلومتر باید از آنجا باشد. که تابلوهای حد ترخص و مسافت شرعی طبق آن محاسبه شده است. 
* در آخر شهر آیا خانه ها ملاک است یا کارخانه ها نیز جزء شهر هستند؟
ملاک آخرین خانه ها است. 
* فرق حد ترخص با آخر شهر در چیست؟
حد ترخص فاصله حدود 1350 متری بعد از آخرین خانه های شهر یا روستا است یعنی فاصله ای که اذان شنیده نمی شود یا در و دیوار شهر مشخصا رویت نمی گردد.(محل نصب تابلوی حد ترخص) 
* آخر خانه های مشهد در جاده سنتو (جاده قوچان) به نظر سه راه میثاق است نه سه راه فردوسی، چگونه آخرشهر از آنجا محاسبه شده است؟
طبق نقشه های هوایی در جاده قدیم قوچان خانه های مشهد ادامه پیدا می کند و کال زرکش نیز مانع عرفی اتحاد خانه طبق بررسی های علمی انجام شده نیست، و در نهایت خانه های اطراف جاده قدیم در سه راه فردوسی به بزرگراه جدید متصل می شود. بر این مبنا آخر شهر بعد از خانه های سازمانی سه راه فردوسی محاسبه شده است.
برای آگاهی بیشتر می توانید با مراکز پاسخگویی شرعی تماس بگیرید:
سامانه پاسخگویی به سوالات شرعی حرم حضرت رضا علیه السلام: 32020 0511
مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی: 09640
 

کلید ‫واژه‌های مطلب:

ارسال نظر

نام :* ایمیل:*
متن نظر:
ارسال

حداکثر تعداد کاراکتر نظرميياشد .

نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور  وآموزه های دینی  مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.

نطر بینندگان

محمد:      ۱۳۹۴/۱۱/۲۰

باسلام اصلا قانع کننده نبود تفاوت دو تابلو

شما قبلا به این نظر رای داده اید

0

0

زهره:      ۱۳۹۴/۸/۱۶

سلام خسته نباشید میشه جواب منو بدین لطفا ما جاده کاهو باغ خریدیم که از تابلوی حد ترخص مشهد رد میشیم میخوام ببینم نماز شکسته یا کامل

شما قبلا به این نظر رای داده اید

2

2

نعمت بيگدلي:      ۱۳۹۴/۶/۱۹

توضيحاتتان خيلي ابهام دارد. آيا حد ترخص همان مسافت شرعي است؟ اگر اينطور نيست پس چرا توضيحتان در مورد حد ترخص ومسافت شرعي عين هم است؟ لطفا شفافتر توضيح دهيد.

شما قبلا به این نظر رای داده اید

6

0

الف زهرایی:      ۱۳۹۴/۴/۲۸

سلام من وقتی روزه بودم رفته بودم باغهای طرقدر که درمسیر طرقبه است میخام ببینم باید روزه ام را باز میکردم؟ایا بایدنمازمم راشکسته بجامیاوردم؟

شما قبلا به این نظر رای داده اید

0

1

محمود:      ۱۳۹۴/۴/۱۹

سلام با نظر روشنگر موافقم ما انسان ها همیشه برای فرار و یا توجیه کار ناپسند خود به راههای مختلفی دست می زنیم و البته این موضوع نه تنها برای نسل امروز که از هزاران سال پیش اتفاق می افتاده یک نمونه دیگر ان داستان اصحاب سبت هست در قران

شما قبلا به این نظر رای داده اید

1

2

روشنگر:      ۱۳۹۴/۳/۳۱

من بعد هركس خواست كلاه شرعى بدوزد هر روز به خارج شهر برود تا به تابلوى حد ترخص برسد انجا روزه اش را باز كند و سپس برگردد، اخر اين مسخره بازيها چيست با شرع مقدس اسلام مى كنيد همگى بر اين نكته اگاهى داريد كه ١٤٠٠ سال پيش نه خودرويى بود و نه ترنى و نه هواپيمايى ،بلكه براى مسافرت از شتر و قاطر استفاده مى شد بويژه در گرماى طاقت فرساى عربستان كه اگر سى كيلومتر را راه مى رفتيد حداقل چهار ساعت مى بايستى بى وقفه راه مى رفتيد لذا در چنين شرايطى روزه باز مى شد نه اينكه حال با سوارى كولر دار صندلى هواپيمايى سى كيلومتر را طى يك ربع تفريحى بپيمايى انوقت حد ترخص را براى خودت تخمين بزنى و روزه ات را باز كنى،،،

شما قبلا به این نظر رای داده اید

6

15

محمد امين :      ۱۳۹۳/۴/۱۹

سلام من خونمون جاي پليس راه قاسم اباده و مغازه بابام جاييه ک از تابلوي حد ترخص ميگذره ايا من تا مغازه پدرم برمو برگردم روزمو ميتونم باز کنم يا نه مرسي

شما قبلا به این نظر رای داده اید

15

2

انصاف:      ۱۳۹۳/۴/۱۷

تبريک مي گويم به ذوق سليقه کسي که اين پست را گذاشته .خيلي استفاده کردم .خيلي ها نمي دانند.

شما قبلا به این نظر رای داده اید

8

1

موسوي:      ۱۳۹۲/۵/۱۷

سلام: ايا اين درست است که با نيت سفر از تابلوي حد ترخص بگذريم و روزه يمان را باز کنيم و بعد به مشهد برگرديم يا نه؟ 2-ايا 15 کيلومتري گلبهار نماز شکسته است يا نه و ميتوانيم روزه مان را باز کنيم ؟ 3-اگر چنانچه فاصله شرعي و حد ترخص را اشتباه سنجيديم و روزه مان را باز کرده يم چه حکمي دارد؟ لطفا جواب بدين ممنون.

شما قبلا به این نظر رای داده اید

9

4

مومنيان:      ۱۳۹۲/۵/۹

درصورت که حکم شرعي تابلوي حد ترخص را ندانسته و بعد از گذشتن فاصله کمي از آن روزه خود را باز کرده و به مشهد برگرديم چه حکمي دارد . باتشکر

شما قبلا به این نظر رای داده اید

7

6

ابالفضل:      ۱۳۹۲/۵/۲

تشکر از اينکه به مسائل شرعي مردم اهميت ميدهيد.

شما قبلا به این نظر رای داده اید

9

2

پربیننده ترین اخبار
پربحث ترین اخبار