دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶

نامه جدید نعمت‌زاده به حجتی/واردات ۱۰گروه کالایی بدون شناسه ممنوع شد + سند

حجتی و نعمت زاده

وزیر صنعت در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی، از الزامی شدن استفاده از شناسه کالا برای واردکنندگان ۱۰ گروه کالایی از ابتدای تابستان خبر داد.

    به گزارش «قدس آنلاین»،  بر اساس دستور العمل وزارت صنعت؛ استفاده از شناسه کالا برای واردکنندگان ۱۰ گروه کالایی از ابتدای تابستان امسال الزامی شد.

اوایل خرداد ماه، صادقی معاون وزیر صنعت در مراسم رونمایی از سامانه شناسه کالا گفته بود: این سامانه در راستای آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که بر ایجاد شناسنامه، شناسه و کد رهگیری برای کالاهای گروه هدف تأکید دارد. سامانه مذکور به شفاف‌سازی اسناد تجاری و کنترل قاچاق کالا کمک خواهد کرد. در این شیوه، واردکنندگان یا تولیدکنندگان با مراجعه به سامانه به‌آدرس ntsw.ir و ثبت نام، نسبت به تولید شناسه کالا اقدام می‌کنند و پس از آن برای ایجاد تمایز بین اقلام مختلف یک کالا در سطح عرضه، نسبت به ایجاد شناسه رهگیری اقدام می‌شود.

جداول مربوط به زمان اجرایی شدن این طرح در تصویر زیر قابل مشاهده است.

گروه‌های کالایی مشمول این رویه عبارتند از:
۱۱ ــ داروی انسانی، مواد مخدر و مواد تحت کنترل، مکمل‌های دارویی و غذایی، ملزومات و تجهیزات پزشکی، فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، مواد خوراکی و آشامیدنی فرآوری‌شده، فرآورده‌های زیستی انسانی (بیولوژیک) و فرآورده‌های طبیعی، سنتی و گیاهی برای مصارف انسانی.    دارو، افزودنی‌ها و مکمل‌ها، مواد اولیه و جانبی، ملزومات و تجهیزات دامپزشکی، فرآورده‌های بهداشتی، فرآورده‌های زیستی (بیولوژیک)، سموم دامپزشکی و داروهای گیاهی و طبیعی، برای مصارف حیوانی
۲ ــ تلفن همراه و سایر تجهیزات ارتباطی با قابلیت نصب سیم‌کارت
۳ ــ دخانیات
۴ ــ لوازم خانگی
۵ ــ قطعات یدکی و مصرفی وسایل نقلیه
۶ ــ فرآورده‌ها و مشتقات نفتی، گازی و پتروشیمی
۷ ــ طلا اعم از شمش، مسکوکات و مصنوعات زینتی
۸ ــ منسوجات و پوشاک
۹ ــ اسباب‌بازی
۱۰۰ ــ کالاهای کشاورزی.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.