جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱

مخالفت رئیس کمیسیون عمران شورای بجنورد با تخریب مسجد جامع

مسجد جامع بجنورد

بجنورد- رئیس کمیسیون عمران شهرسازی شورای شهر بجنورد با تخریب مسجد جامع مخالفت کرد.

به گزارش قدس آنلاین،سید محسن موسوی اظهار کرد: مسجد جامع بجنورد اگر از لحاظ ظاهری متحول ‌شود در حقیقت دچار افول در هویت خود خواهد شد  و وقتی تصمیم بر آن است بنای قدیمی تغییر کند، معماری مسجد از حالت سنتی به حالتی بی‌هویت تغییر می‌یابد.

وی افزود: بنای بتنی و یا فلزی جدید با آجرهای کوره‌ای و سیمان پوشیده می‌شوند و مسجد با بنای جدید هویت خود را گم می‌کند و دیگر نشانی از معماری تاریخی نخواهدماند و بنای جدید شباهتی با نام مسجد جامع نخواهد داشت  و گویی آنکه آرزوهایی را دفن کرده باشند.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر بجنورد تصریح کرد :مسجد جامع بجنورد باید حفظ گردد و از زیر آوار بی‌هویتی خارج گردد و نگاه بتن و سیمان‌ بر آن خودنمایی و سایه نیندازد.

موسوی گفت: مسجد حیات جاودانه خود را در طول تاریخ پیدا کرده است و محملی برای علاقه مندان معماری اصیل بجنورد و محلی برای بازدید و آرامش روح و روان در فضای سنتی عبادت و بندگی است.

وی افزود: محراب تاریخی، ستون های چوبی، کاشیکاری و طاقچه‌های آجری مسجد معنا و هویت دارند و محراب مسجد بلندای خود را فریاد می‌زند؛ کاشی کاری، طاق‌ها و لعاب تاریخی مسجد، هویت گویای مسجد جامع بجنورد است.

موسوی بیان کرد : اهل محل با طرح سنتی مسجد تعلق یافته اند و نقش اولیه آن را ترجیح می دهند و مسئولان اگر غفلت کنند باید پاسخ گوی نسل آینده ای باشند که دنبال هویت دینی و معنوی شهرخواهند گشت.

وی مسجد جامع بجنورد  را گنجی دانست که نباید آن گنج را تخریب و دفن کرد.

منبع: برنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.