چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲

وزیر دادگستری:

با احتکار کنندگان کالا برخورد می‌کنیم

آوایی وزیر دادگستری

قدس آنلاین/ آرش خلیل‌خانه: وزیر دادگسترسی در آستانه ماه مبارک رمضان از برخورد با کسانی که اجناس خود را به دلیل احتمال گران شدن احتکار کنند خبر داد.

سیدعلی رضا آوایی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده برای کنترل و نظارت بر بازار با اشاره به برگزاری نشست‌هایی با نمایندگان اصناف اظهار داشت: یکی این است که برخی از کسبه مسیر بی وفایی با ملت را در پیش گرفته و به بهانه برخی از مسائل سیاسی و اقتصادی اجناس موجود در انبار را احتکار می کنند که نمایندگان بازار چنین نظری را ندارند اما براساس گزارشاتی که ارائه شده متأسفانه بخشی از این موضوع، صحت دارد بنابراین ما از سازمان تعزیرات و دیگر ظرفیت های قانونی استفاده خواهیم کرد تا با تذکر دادن و پس از آن اقدام کردن بازار را کنترل کنیم.

وزیر دادگستری درمورد گزارش هیئت بررسی وضعیت بازداشتگاه ها گفت: دو مأموریت به وزیر کشور و دبیر شورای عالی امنیت ملی در این خصوص واگذار شد و دو جلسه نیز در این خصوص با حضور آقای رحمانی فضلی و آقای شمخانی نیز برگزار شده که بعد از آن به دنبال آن تحقیقاتی نیز انجام شد و پاسخ مقدماتی نیز داده شده و گزارش نهایی بعد از چند جلسه دیگر به رئیس جمهور ارائه می‌شود.

در پاسخ به سوالی در خصوص جایگزینی مجازات حبس تصریح کرد: مسیر کلی ما چند سال است که به سمت جایگزینی مجازات حبس است و به نظر می توانیم مقداری جدی‌تر به این قضیه ورود کنیم. در مجازات زندان، هم زندانی آسیب می بیند که گاهی اوقات حق اوست چرا که جرمی را مرتکب شده است اما مشی موجود در کشور این است که تا حد امکان از مجازات های جایگزین استفاده کنیم و بر روی این موضوع اجماع وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه مجازات های جایگزین کم هزینه تر هستند و باعث کاهش تعداد زندانیان می شود چرا که اگر تعداد زندانیان بالا باشد، باعث خدشه به اعتبار کشور می‌شود، افزود: گرایش قضات نیز عمدتاً به سمت مجازات های جایگزین است. ضمن اینکه این موضوع قانون است و باور قضات می تواند در این زمینه موثر باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.