چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶

توافق تاریخی یونان و مقدونیه بر سر نامگذاری جدید مقدونیه

1

یونان و مقدونیه سرانجام به دعوایی ۳۰ ساله بر سر نام مقدونیه پایان دادند. طبق توافقی دو طرفه همسایه شمالی یونان از این پس "جمهوری مقدونیه شمالی" خوانده می‌شود. این توافق باید به تصویب پارلمان هر دو کشور برسد.

زوران زائف، نخست‌وزیر مقدونیه اعلام کرد این کشور و یونان پس از چندین ماه مذاکرات فشرده بر سر تغییر نام مقدونیه موافقت کرده‌اند. او در یک نشست خبری در اسکوپیه این توافق را "راه‌حل تاریخی" پس از ۲۵ سال خوانده و گفت: «توافق ما این بوده است که درهمه جا از نام جمهوری مقدونیه شمالی استفاده شود.»

از زمان اعلام استقلال مقدونیه از یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ یونان بر سر اسم مقدونیه با همسایه شمالی خود اختلاف داشت. دلیل مخالفت یونان وجود استانی در شمال این کشور به نام مقدونیه بوده و به اعتقاد یونان اقدام مقدونیه برای انتخاب این نام به نوعی ادعای مالکیت در مورد استان مقدونیه یونان و تحریف تاریخ یونان بوده است. 

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان نیز توافق این کشور با مقدونیه را "یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک و فرصت تاریخی بزرگ" برای منطقه دانست که می‌تواند به "دوستی، همکاری و توسعه‌ مشترک" بیانجامد.

مقدونیه امیدوار است با تغییر نام و حل اختلاف با یونان بر سر این موضوع راه این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا و پیمان آتنلانتیک شمالی (ناتو) هموار شود.

با این حال این توافق باید توسط پارلمان مقدونیه و همچنین پارلمان یونان تصویب شود. سیپراس تأکید کرده، دولت مقدونیه باید تأیید پارلمان را کسب کند، زیرا در غیر این‌ صورت "دعوتنامه ناتو لغو می‌شود و مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا نیز متوقف خواهد شد."

منبع: دویچه وله

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.