یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳

در مراسم تشییع پیکر «آقای بازیگر» بیان شد

انتظامی ریشه در فرهنگ این مرز و بوم داشت

انتظامی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره شخصیت مرحوم انتظامی گفت: انتظامی ریشه در فرهنگ این مرز و بوم داشت. او از گذشته دور آمد، اما متوقف در گذشته نشد و در دنیای هنر معاصر قرار گرفت و در این ترکیب میوه‌هایی چید و در معاهده هنر خود ماند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از  خبرگزاری مهر، سیدعباس صالحی در مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی که از مقابل تالار وحدت انجام شد، با اشاره به این‌که فرهنگ و هنر آیینه تمام نمای تاریخ ایران است اظهار کرد: عزت‌الله انتظامی یکی از ستاره‌های این آسمان بود، او خاطره نسل‌های پیوسته زمانه ما است و بیش از هفت دهه کوشید و بر صدر نشست و در اوج ماند.

وی ادامه داد: انتظامی از دل مردم برخاست و با مردم زندگی کرد، درواقع مردمی بودن او را برجان مردم نشاند، ادب، متانت و وقار او را  به عنوان یک هنرمند مردمی جاودان ساخت.

صالحی یادآور شد: انتظامی ریشه در فرهنگ این مرز و بوم داشت، او از گذشته دور آمد اما متوقف در گذشته نشد و در دنیای هنر معاصر قرار گرفت و در این ترکیب میوه‌هایی چید و در معاهده هنر خود ماند. انتظامی با هنر زیست و قدر این هنر را شناخت و هنر را ارزان فروشی نکرد، او با نقش زندگی می کرد و به نقش جان می‌داد و از آن جان می‌گرفت. انتظامی از میان ما نرفته است و همچنان با ما است.

عزت الله متعلق به ملت است

پرویز پرستویی بازیگر سینما نیز در این مراسم با تسلیت درگذشت انتظامی و ضیاءالدین دری گفت: پیر دیر ما رخت سفر بست و ما باز دیر جنبیدیم و گذاشتیم پر بکشد و تا بیکران پرواز کند و سینمای خسته ما یتیم شد. ا برای شخص من عزت الله انتظامی مرادی بود که کلماتش را سرمه چشم می‌کردم و بارها و بارها بازی هایش را مرور می کردم تا از او یاد بگیرم پس برای من شاگرد، استادی رفته که دیگر کسی مانند او را نخواهم شناخت. امروز آمده ام از روزهایی بگویم که با آقای بازیگر بودم. امروز یک نفر اینجاست که مانند عزت الله عزت سینمای ایران است. خاک استاد را بقای عمر علی نصیریان می‌خواهم.

سپس نصیریان روی صحنه آمد و بیان کرد: از شما که به اینجا آمده اید تشکر و قدردانی می کنم. عزت الله هنرمند ملی ایران بود. او متعلق به ملت است و با جان و روح خودش بر نقش هایش دمید و آنها را تصویر و تجسم کرد و این روح و جانی که در نقش هایش دمیده بود بر دل مردم نشست و ماندگار شد. او نمرده بلکه زنده است.

این بازیگر پیشکسوت خطاب به پیکر انتظامی گفت: من نمی‌خواستم برای تشییع تو بیایم بلکه می‌خواستم دوباره با هم نقش آفرینی کنیم.یک شبی دور هم بودیم و انتظامی به من گفت می خواهم وقتی مُردم سر قبرم آواز بخوانی. این بازیگر سپس تصنیفی را خواند. وی در ادامه بیان کرد: عزت جان! من به عهدم وفا کردم ولی تو ما را تنها گذاشتی.

نصیریان  افزود: او واقعاً مانند چشمه ای جوشان بود. یکی از امتیازهای بزرگ او شوخ طبعی اش بود. همه چیز را با طنازی عنوان می کرد و البته حاضر جواب بود. او همه استعدادهای بازیگری را داشت. او همه چیز را دست می‌انداخت. زمانی که هنوز تئاتر ریشه نکرده بود اپرا درست شد و او در این حوزه هم فعالیت می کرد. او به تالار رودکی تالار زورکی می گفت که منظورش این بود که نمی شود اپرا را به زور به خورد مردم داد.

وی عنوان کرد: انتظامی یکی از رکن‌های مهم بازیگری در تئاتر و سینمای جدید ایران بود. مرگ کسی گریه ندارد ولی حس دیگری من دارم چون با هم خیلی زندگی و کار کردیم و از رفتن او متأثر هستم. ما گوهر بزرگی را از دست دادیم و بدجوری تنها ماندیم. امیدوارم جوان ها بیایند و کار کنند و به لحاظ فرهنگی خلأها را پر کنند، البته او جایگزینی ندارد.

فاطمه معتمدآریا بازیگر دیگری بود که در این مراسم گفت: ما امروز همه اینجا جمع شدیم که کسی را بدرقه کنیم که بیشترین امید و انضباط را به ما آموخت. با خودم گفتم دلیلی برای گریه کردن نیست زیرا می‌بینم او در تاریخ ملت ایران ثبت شده است و همیشه در صدر نشست و سینمای ایران را بر صدر نشاند. او عزت ملی بود و نشان او را در همه جای شهر می‌بینیم.‌ او هنرمندی بود که در تاریخ ملی ایران ثبت شد برای تاریخ ملی ایران نباید گریه کرد، خوشحال باشیم زیرا او یگانه بود و به ما آموخت که هنرمند در مقام والایی قرار دارد و نامیرا است. در قلب خودم گریه می کنم اما آرزو می کنم همه هنرمندان عمری مانند عزت الله انتظامی داشته باشند.

ممنونم که ما را تنها نگذاشتید

مجید انتظامی آهنگساز و پسر عزت الله انتظامی در سخنانی گفت: ممنونم که ما را تنها نگذاشتید. هفتاد سال از پدرم می پرسیدم دلیل این ماندگاری چیست که او به من می گفت عاشق شو و مردم را دوست داشته باش. چند ماه پیش که حالش بهتر بود به من می‌گفت عاشق مردم باش که در این صورت آنها به تو کمک می‌کنند. من تمام تلاشم را در این باره می‌کنم. او جواهری بود که نتوانستم او را نگه دارم و از این بابت شرمنده ام.

وی سپس ضمن تشکر از خانه سینما، شهرداری و دیگر نهادها عنوان کرد: آنها به ما کمک کردند و نگذاشتند در این روزهای آخر تنها باشیم. در این بخش مراسم حجت الاسلام دعایی بر پیکر عزت الله انتظامی نماز خواند و پیکر این هنرمند بر دوش هنرمندان و هنردوستان به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

از حاشیه های این مراسم می‌توان به این موضوع اشاره کرد که برخی مهمانان ویژه همچون مسعود کیمیایی و محمدعلی کشاورز امکان حضور در نزدیکی جایگاه را پیدا نکردند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.