همه‌ی خبرهای امروز
 • صالح قاسمی ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۰۹:۳۸

  سونامی سالمندی را جدی بگیریم

  صالح قاسمی

  ضرورت اصلاح و بازنگری سیاست های جمعیتی کشور را تنها می توان با استناد بر آمارها تبیین کرد.این درحالیست که آمارهای ملی و همچنین داده هایی که از سوی مراکز بین المللی منتشر شده؛حکایت از شرایط نگران کننده تحولات جمعیتی کشور دارد.چنانکه طی سه دهه

 • کنز ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۱۳:۲۶

  کدام رشته‌های تحصیلی می‌توانند در «کنز» شرکت کنند؟

  قدس آنلاین: تمامی دانشجویان، دانش‌پژوهان و استادان رشته‌های مشخص شده در رقابت علمی کنز و سایر حوزه‌های علم و فناوری، می‌توانند در این رقابت شرکت کنند.

 • عثمان عباسی ۱۳۹۷-۰۲-۱۵ ۰۹:۱۲

  تقلیل مطالبات فرهنگیان به معوقات!

  عثمان عباسی

  نگاهی گذرا به برنامه دولت‌ها به هنگام انتخابات بویژه برنامه وزیران پیشنهادی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش به هنگام معرفی شدن به مجلس و تلاش برای کسب رأی اعتماد نمایندگان، این نکات و شعارها در قالب و محتوای برنامه ها، خود را نمایان می‌سازند.

 • همتی فر ۱۳۹۷-۰۲-۱۵ ۰۹:۱۱

  بی مهری به سند تحول

  مجتبی همتی‌فر

  «طرح تغییر بنیادی نظام آموزش و پرورش» ؛ نخستین سندی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی بمنظور تحول و نوسازی آموزش و پرورش پس از چند سال تدوین، در سال ۱۳۶۷ به تصویب رسید

 • تلگرام ۱۳۹۷-۰۲-۰۹ ۰۹:۳۲

  تلگرام و فاجعه‌ای به نام «گرام»

  محمد جعفری نژاد

  آمارهای مختلف ارائه شده توسط مسئولان مربوط نشان می دهد که فرهنگ سازی ها در این زمینه دارای تأثیر بوده و بر اساس آخرین آمار، حدود ۳۰ درصد از مخاطبان ایرانی تلگرام در حال منتقل شدن به پیام رسان های جایگزین داخلی هستند. هرچند حضور ۳۰ میلیونی ایرانیان در تلگرام دارای آثار مختلف امنیتی و اخلاقی می باشد

 • جمال یزدانی ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۰۹:۴۵

  جای خالی جهاد برای عدالت ساختاری

  جمال یزدانی

  ساختارهای اجتماعی روستاها یا شهرهای کوچک مبتنی بر طبیعت شکل گرفته‌اند و عمده فعالیتشان در حوزه دامپروری و کشاورزی و باغداری است، برخلاف شهرها که مبتنی بر خدمات و صنعت فعالیت می‌کنند.

 • کازرون ۱۳۹۷-۰۲-۰۵ ۰۹:۴۲

  پرونده ویژه قدس

  کازرون و مصایب دور از پایتخت

  مرضیه فروزنده

  آنچه در وضعیت اعتراضات کازرون مشاهده می شود برگرفته از همان تلقی رایج اشتباه مردم از نقش نمایندگان مجلس است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۱۰:۳۸

  «حالا خورشیدِ » امید

  امیر سعادتی

  رضا رشــیدپور مجــری معــروف فرهنگی، هنــری، سیاســی و ... در برنامه زنده تلویزیونــی «حالا خورشــید»و با آنتنی که صدا و ســیمای جمهوری اســلامی ایران در اختیارش گذاشته است با یک بازمانده از زلزله کرمانشــاه به گفت وگو نشسته اســت. خانم محمودی آرایشگر اســت.

 • فضای مجازی ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۰۹:۰۵

  تعریف «حریم خصوصی» در قانون مشخص شود

  محمد صالح مفتاح

  ماجرای حریم خصوصی و مقابله با نقض آن از گذشته‌های بسیار دور حتی در فرهنگ دینی ما هم موضوع مهمی بوده است. خداوند در آیه دوازدهم سوره حجرات به صراحت منع تجسس را اعلام می‌کند و این خودش یکی از مهم ترین سندها برای محترم شمردن حریم خصوصی از سوی اسلام است.

 • خسرو معتضد ۱۳۹۷-۰۱-۱۹ ۰۹:۳۸

  از موزه لودر تا پرمنگنات مشیرالسلطنه!!

  خسرو معتضد

  شهردار تهران آقای محمدعلی نجفی همان طور که من پیش‌بینی کرده بودم، نتوانست زیر بار مشکلات و وظایف سنگین حرفه سخت و خستگی‌ناپذیر شهردار تهران بودن پایداری کند و به علت بیماری استعفا داد.

 • خسرو معتضد ۱۳۹۷-۰۱-۱۸ ۰۹:۴۳

  پرستار در شغل خودروساز

  خسرو معتضد

  در مقاله تخصصی در مجله‌ای اقتصادی که درباره صنعت خودروسازی به چاپ رسیده بود، دو نکته توجهم را جلب کرد.نخست اینکه مدیران دو شرکت مثلاً کارتل خودروسازی ایران «خود را کارمند دولت می‌دانند» و معمولاً پس از دو سه سال عوض می‌شوند و برایشان مهم نیست کارخانه‌های خودروسازی پس از رفتن آن‌ها چه بر سرشان می‌آید.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۷-۰۱-۱۸ ۰۹:۳۶

  ایران و مولفه های توسعه بهداشت و سلامت

  جواد صبوحی

  ۷ آوریل یا هجدهمین روز از فروردین ماه هر سال را به نام روز جهانی بهداشت نامگذاری کرده اند تا این فرصت تقویمی بهانه ای باشد برای جلب توجه مسئولان و سازمان های بهداشت جهانی به چالش های سلامت و بهداشت کشورهای مختلف و تلاش برای از میان برداشتن و یا کاهش دغدغه های پیش روی در این خصوص.

 • جواد میری ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۲:۵۶

  نوروز مشهد و رزمایش فرهنگی ایران اسلامی

  محمدجواد میری

  نوروز مشهد، فصل تجدید عهد مردم ایران اسلامی با هویت دینی و ولایی خویش نیز هست. ایرانی که بر بستر حب اهل بیت و با محوریت تشیع ناب، مرزهای «لا شرقیه و لا غربیه» خویش را بیش از پیش تثبیت کرده است و داعیه‌دار درافکندن طرحی نو برای زندگی فردا شده است.

 • خسرو معتضد ۱۳۹۶-۱۲-۲۷ ۱۰:۳۶

  پرداخت الکترونیک کرایه تاکسی!

  خسرو معتضد

  وضعیت تاکسیرانی در تهران به شهادت مناظری که هر روز در خیابان‌ها می‌بینم و خود من به دلیل اینکه چند سالی است از اتومبیلرانی دست کشیده‌ام و از تاکسی آژانس استفاده می‌کنم، شاهد عینی هزاران مسافر کنار خیابان مانده و استغاثه کن برای سوار شدن به تاکسی هستم که به سال‌های دهه اول قرن بیستم و نیز به سال‌های دهه ۱۳۲۵ تا ۳۵ ه.ش شباهت دارد.

 • خسرو معتضد - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۱۲-۲۵ ۱۲:۵۸

  نارسیسم و تازه به دوران رسیده خود گم کرده!

  خسرو معتضد

  چند ماه پیش شخصی را که سی و چند سال پیش می‌شناختمش و کار کوچکی داشت و در مؤسسه‌ای با هم کار می‌کردیم پس از مدت‌ها بیکاری و خانه نشینی آوردند و رئیس یک اداره نه چندان کل و متوسط کردند!

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۱۱:۰۸

  جهاد را به سازندگی برگردانیم

  امیر سعادتی

  دکتــر محمدعلی نجفی به دلیل یک مشکل جدید پزشکی از شهرداری تهران استعفا داده است. نجفی بر اساس قانون باید وظایف خود را تا اولین جلســه رســمی شورای شهر در ســال آینده ادامه دهد و شهر را با معاونین اداره کند تا مشکلی ایجاد نشود.

 • خسرو معتضد ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۰:۲۳

  یادداشت های ساعت ۲۵

  از کجا می فهمید از کجا آورده اند؟

  خسرو معتضد

  :« ماساجی اینووه »، پژوهشگر سیاسی و اطلاعاتی امپراتوری ژاپن که در سال ۱۹۰۲م/۱۳۲۰ ه.ق ظاهراً به عنوان مطالبات جغرافیایی در آسیای مرکزی و متصرفات روسیه تزاری در آسیا و در باطن پیش از آغاز جنگ معروف ژاپن با روسیه در منچوری و بندر پورت آرتور و جنگ دریایی تسوشیما به ایران سفر کرده است در سفرنامه خود می‌نویسد در ایران از کنسول انگلیس شنیده است که ایرانی‌ها، جز حرکات نمایشی هیچ تلاشی برای پیشرفت مملکت نمی‌کنند و کارهای مملکتی شفاف نیست.

 • خسرو معتضد ۱۳۹۶-۱۲-۲۰ ۱۱:۰۱

  دستمزد ۱۲۰ هزار تومانی برای هر الاغ!

  خسرو معتضد

  بعضی‌ها می‌پندارند نشر بعضی از نامه‌ها و اسناد مالی در فضای مجازی پدیده‌ای نوظهور مربوط به سال‌های اخیر است

 • روح الله ایزد خواه ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۱۰:۲۱

  حسینعلی عظیمی؛ مرد میدان مهجور جهاد

  دکتر روح الله ایزدخواه

  سال هاست دغدغه مندان انقلاب و مراکز و هسته‌های جبهه انقلاب، دم از گسست نسل می‌زنند و نگران آنند که داشته‌ها و گوهرهای نهفته در نهان انقلاب، به دست نسل نو نرسد. بارها گفته شده حافظه تاریخی نیروهای انقلاب ضعیف شده و گذشته نیروهای همتراز خود را به یاد نمی‌آورند

 • بنی هاشمی ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۱۰:۲۰

  یادی از پیشتازان مدیریت جهادی

  سید هاشم بنی هاشمی

  جهادسازندگی به فرمان امام خمینی(ره) برای خدمت و آبادانی روستاها و مناطق کم برخوردار در روزهای اول انقلاب شکل گرفت. شور و شوق پیروزی و احساس مشترک، پیر و جوان و تحصیلکرده را در این معرکه خدمت به روستاها کشانید.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۱۲-۱۶ ۱۱:۲۴

  بیش از ۱۰۰ روز از زلزله کرمانشاه گذشت

  آیا در کمک رسانی‌ها مسیر را اشتباه رفته ایم؟

  عباسعلی سپاهی یونسی

  ۱۰۰ روز از زلزله کرمانشاه می‌گذرد و ۱۰۰ روز زمان زیادی است برای اینکه بتوانیم اتفاقات بی‌شماری را رقم بزنیم، اما درباره زلزله متأسفانه آن گونه که باید و شاید کار نکرده‌ایم و اگر این در بر همین پاشنه بچرخد، باز هم این ماجرا همچنان ادامه خواهد داشت. ماجرای زلزله، مسئله‌ای پیچیده شده است.

 • شعرباف ۱۳۹۶-۱۲-۱۵ ۱۸:۳۳

  آستان قدس مستضعفان و ترویج «تجربه زیسته» انقلاب اسلامی

  سعید شعرباف تبریزی

  با اینکه در طول قرن‌ها خدمت رسانی آستان قدس رضوی به زائران و مجاوران، پرداختن به محرومان و فقرا یکی از بخش‌های ثابت در این نهاد مقدس و از رسالت‌های ذاتی آن به شمار می‌آمده، اما هیچ‌گاه مانند این سال‌ها و روزها، این محور، جنبه حیاتی و راهبردی پیدا نکرده است.

 • خسرو معتضد ۱۳۹۶-۱۲-۱۵ ۰۹:۰۳

  تلفن رُند ۷ میلیاردی

  خسرو معتضد

  آقای قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است: « رندترین شماره تلفن همراه کشور به نام دزد اکتشافات وزارت نفت بوده که حدود ۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان این خط را خریداری کرده و قیمت این تلفن رند اکنون به حدود ۷ میلیارد تومان رسیده است.»

 • خسرو معتضد ۱۳۹۶-۱۲-۱۳ ۰۹:۲۴

  چرا دولت می‌گوید بی‌پول است؟

  خسرو معتضد

  دولت پیوسته مالیات‌ها را اضافه می‌کند. از طرفی دولت چین به جای پول نفت به ما بنجل آلات می‌دهد و موجب تعطیلی کارخانه‌های ایران می‌شود.

 • خسرو معتضد ۱۳۹۶-۱۲-۱۲ ۰۹:۵۴

  روی سفره صفویه نشسته‌ایم

  خسرو معتضد

  در خانواده، ما یک عروس آلمانی داریم، شوهرش دکتر جراح ایرانی محترم و معتبری است. هر سال فرزندانش (برادرزاده‌های عیال) سفری به ایران می‌کنند و وقتی می‌آیند در آپارتمانی که آقای دکتر خویشاوند ما به علت عشق سفر به ایران در تهران خریداری کرده، اقامت می‌کنند و گاهی به ناهار یا شام دعوتشان می‌کنیم

 • جلیلی ۱۳۹۶-۱۲-۰۹ ۰۹:۴۸

  ای مدیران عجم جان من و جان شما!

  امیر جلیلی نژاد

  امروز خبری منتشر شد که شاید در هیاهوی موج‌های خبری این روزها، کمتر شنیده شود. وزارت آموزش و پرورش پاکستان از سال جدید آموزشی، آموزش زبان چینی را در تمامی مراکز آموزشی خود الزامی می‌کند. در ادامه آمده است که دولت پاکستان در نظر دارد در مناطق مختلف مراکز آموزشی برای آموزش زبان چینی به قشرهای مختلف مردم تأسیس کند.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۱۲-۰۷ ۰۸:۵۸

  ایران در آزمایشگاه فضای مجازی

  محمد صادق دهنادی

  زنجیره غم» عنوان پیشنهادی برای یک راهبرد» رسانه ای است که دست کم از سال ۱۳۹۵ به عنوان یک خــط عمومی در پی متصل کردن اخبار منفی و ناامید کننده برای زمینه سازی اتفاقاتی است که نمونه شکست خورده آن را در دی ماه سال جاری دیدیم.

 • خسرو معتضد ۱۳۹۶-۱۲-۰۶ ۰۹:۲۹

  آبدوغ خیار سپهدار رشتی!

  خسرو معتضد

  یک شهروند لابد کم‌تجربه و دوره ندیده و سرد و گرم روزگار نچشیده پایش رسیده به مجلس، در یکی از روزها، وقتی وارد سالن ناهارخوری پارلمان شده، تعجب کرده که چرا برای ناهار نمایندگان محترم چند نوع کباب، چلو خورش، جوجه کباب با مخلفات، کشک بادمجان، چند نوع سالاد، نوشابه قرمز و زرد و دلستر، آب میوه و لایه میوه و بستنی و...روی میز چیده‌اند

 • خسرو معتضد ۱۳۹۶-۱۲-۰۵ ۰۹:۱۷

  نومن کلاچر؛ طبقه ویژه!

  خسرو معتضد

  در هر دوره از تاریخ ایران یک یا دو طبقه خاص نازپرورده متنعم، مورد علاقه دولت‌ها بوده‌اند که چون به امتیازات زیادی دست یافته و صاحب ثروت و مکنت و املاک فراوان شده و دیگران رنج کشیده و آنان خورده‌اند، مورد غبطه و حسرت و کینه سایر طبقات قرار گرفته‌اند.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۶-۱۲-۰۲ ۰۹:۵۵

  یک اعتیاد و دو آمار

  جواد صبوحی

  رویارویی با هر معضل اجتماعی مستلزم در اختیار داشتن آمار دقیقی است که از سوی نهادهای مسئول و یا مؤسسات علمی و پژوهشی ارائه می‌شود. در غیر این صورت اقدام برای رویارویی و مقابله مؤثر با آن مانند آب در هاون کوفتن است.