همه‌ی خبرهای امروز
 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۱۷ ۱۷:۳۱

  در ستایش جشن‌های کوچک خانوادگی 

  علی‌محمد مؤدب

  هیچ چیز جایگزین معجزه‌های طبیعت نمی‌تواند باشد. ما باید در همین شهرها تا می‌توانیم گلدان و بوته نگهداری کنیم و همین آپارتمان‌های اجاره‌ای را سبز نگه داریم و جمعه‌ها به در و دشت برویم.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۱۵:۳۸

  خانم دکتر! هشتگ METOO را دنبال کنید 

  علی‌محمد مؤدب

  کفریات را در حریر مشاوره می‌پیچید و به ضرب چماق رسمیت آنتن ملی در حلق این مردم فرو می‌کنید. حذف دین و حذف معنای حلال و حرام از روابط بین دو جنس و تعریف انواع دوستی‌های حلال بین دو جنس خیانت به این خاک است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۱۳:۱۱

  استفاده اشتباه از واژه "مافیا" در مافیای کنکور

  امین آصفی

  کتاب های آموزشی و آموزشگاه های علمی هیچ گونه هزینه ای بر سیستم دولتی مخصوصا وزارت آموزش و پرورش تحمیل نکرده، بلکه بازوی کمکی و مالی آن نیز هستند و خلأ های سیستم آموزش دولتی را پوشش می دهند و مانع بروز آثار منفی و خسارت های مادی و معنوی خواهند شد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۴:۱۱

  جلوی قوانین من درآوردی را بگیرید

  محمدحسین جعفریان

  عده‌ای لایحه‌ای و مصوبه‌ای را تدوین و ابلاغ می‌کنند و هیچ زحمتی به خود نمی‌دهند تا به عواقب آن و مردم نگونبختی که گرفتار حواشی این لوایح و قوانین من درآوردی می‌شوند اندیشه کنند.

 • رزمایش بزرگ اقتدار و امنیت در حاشیه شهر مشهد مقدس / گزارش تصویری ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۴:۴۳

  راه رسانه‌ای میانه برای امنیت و آرامش ذهن جامعه

  علی اصغر محکی

  تأمین امنیت و آرامش، خواست و انتظار آحاد جامعه از نیروی انتظامی است. با وجود این، باید دانست که تأمین و حفظ امنیت و آرامش، تولید اجتماعی است و محدود به یک نهاد یا سازمان نمی‌شود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۶-۳۱ ۱۱:۰۶

  دینداران واقعی، قربانی ویژه‌خواران فرصت طلب

  محمدحسین جعفریان

  برخی طی سال‌ها نردبان پیشرفت و ویژه‌خواری ساخته‌اند و با تأسف، تاوان خطای استراتژیک این فرصت طلبان را دینداران واقعی نظیر همان طلبه مشهدی می‌پردازند.

 • امر به معروف ۱۳۹۷/۰۶/۲۱

  فریضه‌ای برای اصلاح امور جامعه

  محرم، ماه ترویج امر به معروف و نهی از منکر

  سید مصطفی حسینی راد  

  شکی نیست که هرگاه مردم با آثار عمیق اجتماعی این فریضه که یک نمونه آن جلوگیری از فسادهای بزرگ اقتصادی و اختلاس‌ها و... است آشنا شوند از اقامه امر به معروف و نهی از منکر استقبال می‌کنند.

 • محرم ۱۳۹۷-۰۶-۲۰ ۱۲:۲۰

  چرایی عزاداری برای سیدالشهدا (ع)  از روز اول ماه محرم 

  همه امامان(ع) در حکم یک انسان‌اند و نور واحدند، بنابراین سیره اهل‌بیت(ع) سوگواری و عزاداری از آغاز ماه محرم تا روز عاشورا بوده است و پیروان اهل‌بیت(ع) در عزاداری در دهه اول ماه محرم از ایشان پیروی می‌کنند. 

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۶-۱۴ ۱۲:۰۲

  قدر هم را در روزهای سخت بدانیم

  محمدحسین جعفریان

  جواب همه گرفتاری‌های ما مسئولان نیستند. پاسخ همه نارسایی‌ها دولت نیست، اگر می‌بینیم زندگی سخت‌تر شده، پس سعی کنیم بیشتر به هم کمک کنیم نه آنکه در این بزنگاه‌ها از کمترین فرصت برای فرصت طلبی بهره ببریم

 • هادی عابدی ۱۳۹۷-۰۵-۲۹ ۱۲:۵۵

  خوب و بد طرح سراسری حساب یکپارچه مدارس

  هادی عابدی، کارشناس آموزش

  براساس اصل 30 قانون اساسی جمهوری اسلامی، آموزش عمومی تا پایان دوره متوسطه دوم برای تمام دانش‌آموزان رایگان است، اما در قوانین آموزش و پرورش جلب مشارکت‌های مردمی نیز پیش بینی شده است، ولی متأسفانه میزان تخلفات در مدارس دولتی و غیردولتی زیاد بوده و نحوه جذب و هزینه کرد کمک‌های مردمی سلیقه‌ای است که در برخی موارد باعث دلزدگی والدین شده است. در این برهه که بودجه‌های دولتی (اعم از سرانه، تملک دارایی، کیفیت بخشی و...) کفاف هزینه‌های مدارس را نمی‌دهد، می‌توان با مدیریت هوشمند بر کمک‌های مردمی، اداره مدرسه را سهل‌تر نمود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۴:۴۱

  حراست از رسانه ملی تا کابل!

  محمدحسین جعفریان

  خواهران منصوریان از ورزشکاران بسیار موفق، خوش اخلاق و مهم‌تر از آن با حجب و حیای این کشور هستند که دست بر قضا بخشی از شهرتشان در کنار پیروزی‌های تحسین برانگیز در میادین جهانی را مدیون رعایت شأن و هنجارهای اسلامی و حجاب خویشند. همان طور که حتماً تا این زمان شما هم مطلع شده‌اید، ‌آن‌ها را دعوت کرده‌اند به رادیو ورزش، اما پوشش ایشان، با وجود پوشیدگی و مشروعیت کامل، مورد پسند یکی از عوامل حراست قرار نگرفته، به طوری که برخورد بدی با آن‌ها شده، راهشان نداده‌اند و حتی طرف نگذاشته در اتاقک ورودی در انتظار نتیجه پیگیری بنشینند و از آن جا هم آن‌ها را بیرون انداخته و بقیه ماجرا...

 • دکتر ابراهیم موسی زاده ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۰:۲۵

  تفاوت حقوق بشر اسلامی و غربی در انسان‌شناسی است

  دکتر ابراهیم موسی‌زاده/عضو هیأت علمی دانشگاه تهران

  بین حقوق بشر اسلامی و حقوق بشر غربی تشابهات و تفاوت‌هایی وجود دارد. مهمترین این تفاوت‌ها، انسان‌شناسی و معرفت‌شناسی است. حقوق بشر غربی برای انسان مبدأ و خاستگاه و اهدافی خاص طراحی کرده و بر اساس آن حقوقی نیز تعریف می‌کند. اما دین اسلام برای انسان ویژگی‌ها و ممیزاتی تعریف کرده است. او مبدأیی دارد که اراده لایزال خداوند است. برای انسان مقصدی تعریف کرده که آخرت است. خالق انسان، علم، نیازهای انسان و... همه نگاهی صِرف مادی و متمایز است.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۶:۴۴

   از «شیفتگان خدمت» تا «تشنگان قدرت»!

  محمدحسین جعفریان

  آنچه امروز با آن مواجهیم، حتی قطره‌ای از آن مصایب نیست، چه بر این سرزمین رفته است که از جوان و پیر و زن و مردش  چنین حالی پیدا کرده‌اند؟ چرا همه تا این حد از همه چیز ناراضی و عصبانی و گرفته و درهمند؟

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۵

  درمان نوکیسگی؛ شفافیت یا افشاگری؟!

  دکتر میثم مهدیار

  آقازادگی اتفاق جدیدی نیست که در طی سالیان اخیر رخ داده باشد. پدیده‌ای است که در طی ده‎ها و حتی سده‌های گذشته هم در سیستم حاکمیتی ایران وجود داشته است. به عبارت دیگر فرهنگ سنتی ایران که در آن شبکه‌های ارتباطی مبتنی بر خون و خاندان و ایل و تبار اهمیت زیادی داشت در دوران مدرن در شکل خویشاوند سالاری باز تولید شد و حضور داشت و پس از انقلاب اسلامی بخصوص پس از دوران جنگ آقازادگی مجدد ظهور کرد. به همین خاطر بود که در دهه ۷۰ رهبری در دیدارهایی که با دولت وقت داشتند به پدیده آقازادگی و نوکیسگی اشاره‌های زیادی می‌کردند. در مقابل همیشه واکنش‌هایی به این مقوله نیز وجود داشته است.

 • دکتر ابراهیم فیاض ۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۴

  اعتراض مردم به اشرافیت است

  دکتر ابراهیم فیاض

  انقلاب اجتماعی بر اساس عدالت شکل گرفته بود اما در انقلاب فرهنگی اثری از عدالت دیده نمی‌شد. زمانی پس از آن و در سال ۱۳۶۸ اشرافیت توسط آقای هاشمی رفسنجانی در کشور شکل گرفت. اشرافی‌ری‌هایی که سبب شد انقلاب فرهنگی جایگزین انقلاب اجتماعی شود و مردم به بحث‌های جزئی مشغول و از عدالت و تقوا دور شوند، زیرا خوب می‌دانستند جامعه بدون عدالت، زکات دادن و... هرگز به امر به معروف و نهی از منکر و تقوا و... نخواهد رسید. جامعه نابهنجار امروز نتیجه جامعه بی‌عدالت آن دوران است، زیرا در سایه نبود عدالت، اشرافیت به شدت اوج می‌گیرد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ ۱۱:۴۲

  آشفتگی نرخ ارز و آش شور خودروسازان داخلی

  محمدحسین جعفریان

  از پاییز گذشته تا امروز نرخ دلار در مملکت بیشتر از سه برابر شده، حیرتا که با این نرخ هنوز صنایع خودروسازی ما قابلیت صادرات ندارند! متوجه معنای این واقعه هستید؟

 • سیدمهدی صدرالساداتی ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ ۱۱:۰۵

  آیا «مهدی صدرالساداتی» به افشاگری‌هایش ادامه می‌دهد

  طلبه اینستاگرام، اشرافی‌گری و دیگران

  مجید تربت زاده

  شاید خیلی هم پدیده غریبی نباشد... «صدرالساداتی» را می‌گویم که این روزها به تعبیر بعضی‌ها، نسخه آپدیت شده « آخوندهای رسانه ای» است و با «استوری» و « لایو» هایش، فضای مجازی و حقیقی را ترکانده است! پدیده طلبه‌ها و روحانیانی که خوب متوجه شدند، در کنار منبر و موعظه‌های سنتی، به منبرهای امروزی و رسانه‌ای محتاجند تا موعظه هایشان را، آن طور که باید، به گوش و چشم جوانان قرن 21 برسانند، حرف امروز نیست.

 • ۱۳۹۷-۰۵-۰۹ ۱۱:۱۴

  مداخله در خانواده به بهانه حمایت از کودک

  رسول قبادی، کارشناس جمعیت

  قوه قضائیه لایحه‌ای با عنوان حمایت از کودکان و نوجوانان در ۲۲ اردیبهشت ۸۸ در قالب ۵۴ ماده تقدیم دولت کرد، حمایت از اطفال و نوجوانان در صورت بروز آسیب و توجه به محیط رشد و بالندگی آنان از جمله اهداف مهم و قابل توجه در سیاستگذاری و قانونگذاری است. لذا تدوین لایحه مذکور در راستای این هدف مهم انجام شده است اما برخی از ایرادات لایحه می تواند مانع از تحقق این هدف مهم شود.

 • هادی راه چمندی ۱۳۹۷-۰۵-۰۸ ۱۱:۱۲

  حجاب و بی حجابی؛ جدال دو تمدن

  جامعه:نگاه اجمالی به تاریخ و عمومیت وجود پوشش در ادوار تاریخ ایران و جهان، نشان می‎دهد حجاب، یک پدیده طبیعی برای زن بوده است؛ اما چرا در زمانه کنونی، مسئله می‎شود؟

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۵-۰۶ ۱۵:۴۷

   اکنون نوبت دانه‌درشت‌هاست

  محمدحسین جعفریان

  نگاه زمانی، این برهه بهترین زمان برای مبارزه با سرطان فساد در کلیت نظام و اخراج فرصت طلبان و رانت خواران از بدنه حاکمیت است...

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۵-۰۶ ۱۴:۱۴

  نهروانیان نتیجه گرایی و جمل تجملگرایی

  نعمت الله سعیدی

  بهترین نظام‌ها نیز به خودی خود در یک سرزمین کاری را از پیش نمی‌برند، مگر اینکه آن جامعه خودش بخواهد و اراده کند که آن نظریه‌ها را پیاده کند. گفتمان انقلاب بین دو پدیده ماند و خیلی وقت‌ها پرس شد

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۱۲:۰۵

  حاشیه‌ای بر یک قانون عجیب و غریب

  تمام آن شعارها فقط حرف است. در عمل هیچ‌کس دلش نمی‌آید جایش را به یک نیروی جوان‌تر و کارآمدتر و به روزتر بدهد، به طوری که باید با توسل به زور قانون آن‌ها را از میزهایشان جدا کرد.

 • مهذب ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۴۵

  جای نق زدن باید مصرف را مدیریت کرد

  جامعه: بارش‌های اخیر در ذخیره آب پشت سدها و مشکلات پیش رو در حوزه تأمین انرژی تأثیر بسزایی داشت. ضمن اینکه صنعت برق بر روی تولید نیروگاه‌های برق‌آبی به میزان ۹۰۰۰ مگاوات برنامه‌ریزی کرده بود، اما با کاهش بارش و کم شدن آب پشت سدها این میزان محقق نشد و حالا حدود ۵۰۰۰ مگاوات کمبود وجود دارد.

 • حسن مرادی ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۹

  برخی از مسئولان اعتقادی به اصلاح الگوی مصرف ندارند

  جامعه:با اینکه بیشتر از هفت سال است قانونی برای مقابله با این مشکلات وضع شده، اما مشکلات موجود در کشور نشان می‌دهد، هنوز نتوانسته‌ایم به معنای واقعی اصلاح الگوی مصرف را تجربه کنیم.

 • صفری ۱۳۹۷-۰۴-۳۱ ۱۱:۳۸

  قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی داریم، به آن عمل نمی‌کنیم

  جامعه:معضل مصرف بی‌رویه انرژی ارتباطی با نبود یا کمبود قانون ندارد. بزرگ‌ترین مشکل در این راه، نبود فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه است. باید بدانیم که مبالغ مصرف شده برای فرهنگ‌سازی هزینه نیست.