همه‌ی خبرهای امروز
 • میثم ظهوریان ۱۳۹۷-۰۴-۲۶ ۱۳:۴۴

  مسئله حجاب و خلأ نگاه اجتماعی و هویتی

  جامعه:مسئله حجاب و بویژه جنبه اجتماعی و الزامی بودن آن امروزه مرکز بحث‌های متعددی در فضای رسانه‌ای قرار گرفته است. شاید یکی از مهم‌ترین ایرادهای اغلب این مباحث نگاه تقلیل گرایانه به موضوع حجاب به عنوان مسئله‌ای فردی و صرفاً به عنوان مانعی برای محرک‌های جنسی در جامعه است.

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۴-۲۶ ۱۳:۲۸

  مدعیان طاغوتی نتیجه گرایی

  نعمت الله سعیدی

  شاید به این راحتی قبول نکنیم که این بلبشوی مسائل معیشتی و اقتصادی نتیجه همین نتیجه گرایی‌های افراطی بوده است! شاید باورتان نشود که همین نتیجه گرایی چطور می‌تواند هنجارهای فرهنگی جامعه ما را تا حد یک ویرانی کامل مضمحل کرده و نابود کند!

 • 1 ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۱۱:۳۱

  معاون کمیته امداد امام خمینی(ره):

  ۸۰ درصد تحریم‌ها مربوط به داخل کشور است

  معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه تحریم‌های خارجی فقط ۲۰ اقتصاد ایران را متاثرمی‌کند؛ از تحریم‌های داخلی که علیه یکدیگر وجود دارد به عنوان یک بحران نام برد.

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۴-۲۲ ۱۳:۱۴

  در برزخ همه کاره و هیچ کارگی

  نعمت الله سعیدی

  یک چیزهایی هست که در برابرشان کاری از دست آدم بر می‌آید. مثل عوض کردن واشر شیر آب آشپزخانه، وقتی که چکه می‌کند.  یک چیزهایی هست که کاری از دست ما ساخته نیست. مثل «کل نفس ذائقة الموت». و یک چیزهایی که تا حدودی می‌توانیم کاری کنیم و تا حدودی نه؛ مثل زندگی... مشکل وجود مفاسد اقتصادی از کدام دسته است؟ و آیا حرف زدن و پرسشگری در این مورد فایده ای دارد؟

 • میثم ظهوریان ۱۳۹۷-۰۴-۲۲ ۱۳:۱۴

  یادداشت شفاهی

  خود انتقادی غرب از کالایی شدن زنان

  میثم ظهوریان

  پژوهشگر حوزه توسعه در بیستمین گفتار عصر، نظرات و دیدگاه‌های مختلف جامعه غرب درباره زنان را مورد بررسی قرار داد و بر این مسئله تأکید کرد که برخلاف تصور خود غربی‌ها نظریات انتقادی زیادی درباره کلیشه‌های حاکم بر حوزه زنان دارند.

 • شعرباف ۱۳۹۷-۰۴-۲۲ ۱۳:۱۴

  حزب‌الله «بی‌مرز»؛ برنامه‌ریز، یادآور، مردمی، رو به آینده و زبردست

  دکتر سعید شعرباف

  حزب‌الله بیش از هر کس این حقیقت عبرت‌آموز را درک کرده که خداوند با هیچ نظام و حکومتی عقد اخوت برقرار نکرده و اتفاق سهمگینی که برای انقلاب پیامبر در عاشورا رخ داد، به طریق اولی می‌تواند برای هر انقلاب و حرکت الهی دیگر نیز تکرار شود.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۱۱:۳۶

  خبری از بی خبری این روزها!

  محمدحسین جعفریان

  خبر مرگ مفاجا نیست که، خبر را هم خودمان می‌سازیم دیگر. پس می‌توان یک مدت، لااقل برای یادداشت نخست آن هم پس از چند روز ناپدید شدن از هیچ خبری حرف نزد...

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۴-۱۹ ۱۲:۲۰

  بحران آب و روابط عمومی ناپیدا

  میثم مهدیار

  به عمل کار برآید / به سخندانی نیست. این مثل اگرچه یک مثل قدیمی است، اما می‌توان کاربست آن را امروز در سیل مدیران و کارشناسانی که از دانشگاه در ایران دانش آموخته می‌شوند و مسئولیت‌های حاکمیتی یا غیرحاکمیتی در حوزه اقتصاد و عمران و سیاست و... می‌گیرند، مشاهده کرد.

 • جمال یزدانی ۱۳۹۷-۰۴-۱۲ ۱۸:۴۲

  منطقه «طلاق ممنوع»!

  جمال یزدانی

  یکی از مهم‌ترین مشخصات امیدسازان اجتماعی آن است که همیشه بر روی مؤثرترین مسائل اجتماعی دست می‌گذارند. در واقع مسئله‌شناسی‌شان بسیار دقیق است و سعی می‌کنند تا همه را درگیر آن مسئله نمایند یا به تعبیری مسئله سازی می‌کنند. 

 • احد آزادی‌خواه ۱۳۹۷-۰۴-۰۴ ۱۰:۱۱

  سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «قدس‌آنلاین»:

  دولت در رفع مشکلات آموزش و پرورش همت لازم را ندارد

  محمود مصدق

  احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌در گفت‌وگو با قدس‌آنلاین ما درباره عدم تناسب جذب نیرو و خروج نیرو از بدنه وزارت آموزش و پرورش به دلیل بازنشستگی و راهکارهای حل این مشکل گفت: مجلس در برنامه ششم توسعه کشور موضوع جذب نیرو در آموزش و پرورش را به صورت دقیق دیده است.

 • دکتر توفیقی ۱۳۹۷-۰۴-۰۲ ۱۴:۳۰

  وقتی نظام ارجاع سلامت اولویت نیست

  دکتر شهرام توفیقی

  ارجاع سلامت، نظامی هدفمند است که علاوه بر اینکه از مراجعه مکرر بیمار به پزشکان مختلف، دریافت خدمات ناقص و تکرار خدمات تشخیصی در حوزه درمان پیشگیری می‌کند، موجب کاهش هزینه‌های درمان و همچنین کاهش مصرف داروهای غیرضروری می‌شود؛ ضمن آنکه تضمین کننده کیفیت ارائه خدمات درمانی نیز خواهد بود.  

 • دکتر توفیقی ۱۳۹۷-۰۴-۰۲ ۱۱:۲۰

  وقتی نظام ارجاع سلامت اولویت نیست

  دکتر شهرام توفیقی

  نظام ارجاع سلامت، نظامی هدفمند است که علاوه بر اینکه از مراجعه مکرر بیمار به پزشکان مختلف، دریافت خدمات ناقص و تکرار خدمات تشخیصی در حوزه درمان پیشگیری می‌کند، موجب کاهش هزینه‌های درمان و همچنین کاهش مصرف داروهای غیرضروری می‌شود؛ ضمن آنکه تضمین کننده کیفیت ارائه خدمات درمانی نیز خواهد بود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۳-۲۹ ۰۹:۵۶

  پیام شادمانی از روسیه تا دورترین روستاها

  محمدحسین جعفریان

  وقتی در بازی با مراکش پیروز شدیم، همه شادمان بودند. همه فارغ از اینکه چه سمت و سوی سیاسی و حتی اعتقادی دارند، یک موضوع برای گفت‌وگو و همدلی یافته بودند؛ فوتبال!

 • دکتر روح‌الله ایزدخواه ۱۳۹۷-۰۳-۲۹ ۰۹:۵۵

  «الگوی جهادی مردمی» به جای توسعه بودجه محور

  روح‌الله ایزدخواه

  وقتی فضا به این جوان‌های جهادی داده نمی‌شود، مردم هم پای کار نمی‌آیند، چرا که مردم به اتکای نیروی جهادی و پیشتاز پای کار می‌آیند، حال آنکه اکنون نیروی پیشتاز جهادی نیست.

 • دکتر روح‌الله ایزدخواه ۱۳۹۷-۰۳-۲۸ ۰۸:۴۱

  جهاد مردمی، علیه جریان توسعه بودجه محور

  روح‌الله ایزدخواه

  در زمان جنگ دشمن پتروشیمی آبادان را منهدم کرد. مسئولان اعلام کردند که می‌توانند یا پتروشیمی را بسازند یا با پول آن یک کوپن برنج توزیع کنند.

 • دکتر جمال یزدانی ۱۳۹۷-۰۳-۲۳ ۱۱:۳۸

  رسانه ملی و ضعف دربازنمایی مسجد مطلوب

  جمال یزدانی

  مسجد که محوری‌ترین نقش را در ساماندهی مردم برای پیروزی انقلاب ایفا کرد و در دهه نخست انقلاب نقش بسیار مهم مدیریت اجتماعی و امنیتی و اقتصادی شهرها را به عهده داشت، اکنون دچار تعدد مداخله کنندگان است که همین مسئله سبب ضعیف شدن کارکردهای مسجد شده است.

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۳-۲۲ ۱۲:۵۳

  ریزگردها در آسمان ایران ضرب در چند!

  جامعه:صورتی از آسیب ها و مشکلاتی که تا کنون ریزگردها برای کشور ما به وجود آورده اند را در نظر بگیرید. حالا این وضعیت را چندبرابرکنید. این تنها نشانه هایی از شروع پروژه آبگیری برخی از سدهای تازه تاسیس در ترکیه موسوم به پروژه گپ است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۳-۲۱ ۱۵:۰۳

  اخبار حوادث؛ مایه وحشت یا آرامش مخاطب؟!

  محمدحسین جعفریان

  اخبار حوادث در رسانه‌ها، با وجود بازتاب خشونتی که ذاتی آن‌هاست، اما بناست نتیجه مثبتی داشته باشند و آن همانا ایجاد احساس آرامش برای مخاطب است.

 • میثم ظهوریان ۱۳۹۷-۰۳-۲۱ ۱۰:۰۴

  نقش دستگاه محاسباتی در رفتار جریان‌های آرمان باخته

  میثم ظهوریان

  یکی از محورهای ثابتی که در نامه‌ها و کنش‌های جریان‌های آرمان باخته در طول تاریخ چهار دهه جمهوری اسلامی (از نامه سال ۶۷ نهضت آزادی گرفته تا نامه جام زهر در مجلس ششم و نامه فرقه بهاری) وجود داشته است، ادعای قرار داشتن کشور در شرایط بحرانی و آستانه فروپاشی یا در آستانه جنگ بودن در کنار بریدن مردم از انقلاب است.

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۳-۲۰ ۱۰:۲۸

  فاجعه خمینی شهر، برهم افزایی حاشیه نشینی و نژادپرستی مرضی

  میثم مهدیار

  تجاوز به کودک ۵ ساله افغانستانی مقیم خمینی‌شهر را می‌توان به دو فرآیند حاشیه‌نشینی و روند رو به رشد نژاد پرستی ایرانی در قالب نوعی باستان گرایی شووینیستی و ملی گرایی مرضی مرتبط دانست.

 • جمال یزدانی ۱۳۹۷-۰۳-۱۹ ۱۰:۰۸

  امیدسازان اجتماعی

  کمک با چنگ و دندان!

  جمال یزدانی

  دیمنتورها، با انتخاب مصادیقی از پدیده‌های اجتماعی و ضریب دادن به آن‌ها در تلاش‌اند تا تصویر اجتماعی متفاوتی به مردم ارائه کنند

 • بهروز فرهمند ۱۳۹۷-۰۳-۱۳ ۱۱:۱۸

  به انگیزه دو رخداد تلخ و شیرین

  بیش و کم میزبانی ۳۸ ساله از میهمانان افغانستانی

  قدس آنلاین: دو رخداد - بیش و کم- همزمان، این روزها در کشورم خبرساز شده است، آن هم در پیوند با میهمانانی که نزدیک به چهار دهه، هموطنانم میزبان‌شان بوده‌اند ؛ برادران و خواهران افغانستانی‌ام را می‌گویم.

 • ظهوریان ۱۳۹۷-۰۳-۰۹ ۱۱:۴۸

  نگاه تمدنی و هویتی، حلقه مفقوده جریانات مدعی فروپاشی

  میثم ظهوریان

  نوستالژی مذهبی بودن مردم قبل از انقلاب هم واقعیت ندارد، چه کسی گفته بعد از انقلاب وضعیت دین‌داری بدتر شده است و قبل از انقلاب همه جوانان مذهبی بودند؟ آیا این‌ها واقعیت دارد؟ میگویند در دهه ۶۰ همه انقلابی بودند درحالی‌که فقط عده کمی در جنگ شرکت می‌کردند.

 • ساعی ۱۳۹۷-۰۳-۰۹ ۰۱:۴۲

  دولت نباید یک طرف دعوا باشد

  محمد حسین ساعی

  رئیس جمهورها بیش از اینکه شورای عالی فضای مجازی را یک ابزار اقتدار برای ایجاد انسجام امری مشترک و مدیریت این فضا بدانند، آن را «مانع»  تصور کرده که البته این تصور اشتباه است.

 • مجید سلیمانی ساسانی ۱۳۹۷-۰۳-۰۹ ۰۱:۴۰

  شفافیت دولت در فیلترینگ

  مجید سلیمانی ساسانی

  دولت‌ها با سازمان‌دهی امور و مداخله در آن، برنامه خاصی را پیش می‌برند. این امور می‌تواند دایره گسترده ای از عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را در برگیرد. درعین‌حال، «سطح» و «نوع» سازمان‌دهی و مداخله دولت‌ها می‌تواند شامل ایده‌های مختلفی باشد که البته به بنیان‌های نظری شکل‌گیری هر نوع دولتی برمی‌گردد.

 • فیروزه ۱۳۹۷-۰۳-۰۸ ۱۲:۵۷

  گشت و گذارخبرنگار «قدس‌آنلاین» در نمایشگاه دائمی‌سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

  «راز فیروزه» پایتخت نشین‌ها را فرا می‌خواند

  قدس آنلاین / نازلی مروت: از نامش پیداست که باید متفاوت از همه ساختمان‌های اداری گرفتار آهن و شیشه باشد. رنگ و بوی خاک دارد و از همان قدم اول می‌توان آثار و نشانه‌هایی از فرهنگ و تمدن ایرانی را درگوشه و کنار ساختمان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دید. از پله‌های ورودی که عبورمی‌کنی معماری سنتی، فضای گنبدی و دیوارهای خشتی که با موسیقی سنتی همراه شده، آدمی‌را مبهوت می‌کند.

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۳-۰۷ ۱۸:۰۴

  لاکچری و تشدید رقابت‌های اجتماعی برای مصرف

  میثم مهدیار

  اگر ویژگی دوران صنعتی شدن را «تولید» بدانیم،در عصر پساصنعتی که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم مهمترین ویژگی که جوامع و اجتماعات را حول خود شکل می‌‎دهد مسئله «مصرف» است.

 • دکتر علیرضا بهرامی ۱۳۹۷-۰۳-۰۷ ۱۰:۵۹

  لاکچری؛ وسواس تجمل گرایی

  دکتر علیرضا بهرامی

  لاکچری‌ها یا تجمل گراها طبقه‌ای از اجتماع هستند که ثروتی بیش از نیاز دارند و آن را صرف تجملات می‌کنند. البته تجمل گرایی در تمام کشورها وجود دارد و می‌توان آن را یک عمل وسواسی (وسواس فکری) از سوی افرادی دانست که پول باد آورده‌ای به دست آورده‌اند

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۳-۰۷ ۱۰:۵۵

  لاکچری و تشدید رقابت های اجتماعی برای مصرف

  میثم مهدیار

  اگر ویژگی دوران صنعتی شدن را تولید بدانیم، در عصر پساصنعتی که در حال حاضر در آن زندگی می‌کنیم مهمترین ویژگی که جوامع و اجتماعات را حول خود شکل می‌دهد مسئله مصرف است.

 • محمد طاهری نژاد ۱۳۹۷-۰۳-۰۵ ۱۰:۲۰

  مسئولیت بخش غیردولتی برای حل مشکل خانواده های زندانیان

  جامعه:به نظر می‌رسد به منظور بالابردن میزان حمایت از خانواده زندانیان باید در کشور قواعدی ایجاد کنیم که آحاد مختلف جامعه اعم از شرکت‌ها، بنگاه‌ها و... در عین اینکه منافع خود را پیگیری می‌کنند بتوانند مشکلی از مشکلات موجود را حل کرده و در راستای منافع جامعه حرکت کنند.