شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰

جاذبه های طبیعی گیلان؛

«سقالکسار»؛ روستای پاک و نمونه ی گردشگری

سقالکسار

رشت- یکی از جاذبه های شهرستان رشت، روستای «سقالکسار» است که در دهستان لاکان در جنوب شهر رشت واقع شده است.

قدس آنلاین- گروه استانها- مریم رفیعیان: سقالکسار روستایی دیدنی با مناظر رویایی است که توجه هر بیننده یی را به خود جلب می کند. دریاچه ی زیبای این روستا به مساحت ۱۵ هکتار در پشت یک سد خاکی قرار دارد و بر جاذبه های این روستا افزوده است.
چند سال پی در پی سقالکسار به عنوان روستای پاک و نمونه ی گردشگری کشور شناخته شده و سالانه بیش از یکصد هزار گردشگر از این روستا بازدید می کنند.

دریاچه سقالسکار،  ۱۵کیلومتری رشت، بین راه آقاسید شریف تا جیرده

در نزدیکی رشت، طبیعتی زیبا و تمیز و بدون زباله در کنار دریاچه سقالسکار واقع شده که علاوه بر آثار طبیعی و هوای مناسب، تحسین بازدیدکنندگان از تمیزی محیط و رعایت بازدیدکنندگان در حفظ تمیزی محیط و جمع آوری زباله ها و نریختن زباله را برانگیخته است و مردم محل تلاش بسیاری در تمیز نگه داشتن محیط دارند.

این محل جایی مناسب برای بازدیدهای گروهی، فامیل و دوستان از طبیعت است ومحیط باز و بزرگ آن برای قدم زدن و نشستن و دورهمی بسیار مناسب و دلپذیر است و زیبایی های آن فراموش نشدنی است.

این دریاچه که آب آن از ریزش های جوی و چشمه ساران منطقه تامین می شود یکی از دیدنی ترین نقاط گیلان است که به خاطر تمیزی اش معروف شده  شاید یک دلیل آن هزینه ای باشد که مسافران برای ورود به جاده منتهی به این دریاچه باید بپردازند و همچنین کیسه زباله هایی که در ابتدای جاده به هر مسافری داده می شود تا آن را پر کرده و دوباره در زمان بازگشت به متصدیان برگردانده شود و در ازای آن دو سوم ورودی پرداخت شده را پس بگیرند.

ارتفاع دریاچه سقالکسار از سطح دریا ۶۴ متر، طول دریاچه در حدود ۶۰۰ متر و عرض آن ۵۰۰ متر است اما اگر بخواهید از روستای سقالکسار بدانید باید بگوییم که طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ این روستا ۳۰۷ خانوار با حدود ۹۰۰ نفر جمعیت دارد که بیشترشان به زراعت برنج و پرورش ماهی گوشتی و قرمز مشغول هستند.

کلمه سقالکسار به‌معنای محل آب خوردن پرندگان است. در گذشته پرندگانی مانند لک و سار به این روستا می‌آمدند و از چشمه‌ موجود در آن آب می‌خوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است.

دسترسی به این روستا از طریق ۱۰ کیلومتری جاده جیرده، بعد از بقعه آقاسید شریف، روستای توریستی سقالکسار امکانپذیر است.همچنین از جاده قزوین به رشت، بعد از پلیس راه، تقاطع روگذر به سمت فومن، آقاسید شریف (که موزه میراث روستایی در این مسیر واقع شده است) از دیگر مسیرهای دسترسی است.

اگر این بار مسیرتان به شمال کشور بود مسیرتان را به سمت مرکز گیلان کج کنید و سقالکسار را ببینید.این نام را شاید کمتر شنیده باشید اما وقتی بدانید دریاچه ای زیبا با این نام در شمال کشور وجود دارد، ممکن است دوست داشته باشید یکی از همین روزها بار و بندیلتان را ببندید و راهی گیلان شوید تا از نزدیک تمیزترین و زیباترین دریاچه سدی ایران را ببینید.

سقالکسار مناطق دیدنی بسیار زیبایی دارد که برای دیدنشان باید تا روستا بروید و آنها را از نزدیک ببینید. زمین های سبز، بافت روستایی دست نخورده و مردم خوش برخورد و پذیرایی که شما را بی بهانه پای سفره هایشان دعوت می کنند، می توانند زیباترین سفر شمالی شما را رقم بزنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.