یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹

لزوم بازسازی و دو بانده شدن جاده زاهدان_چابهار

سیستان و بلوچستان

چابهار_ وزیر راه و شهرسازی گفت: دو بانده شدن جاده زاهدان _ چابهار به عنوان یک لازمه باید مورد توجه دولت تدبیر و امید قرار گیرد.

به گزارش قدس آنلاین، عباس آخوندی روز یکشنبه در آیین رسمی افتتاح و بهره برداری از فاز نخست بندر شهیدبهشتی چابهار که با حضور ریاست جمهور و ۶۰ مقام مسئول از ۱۷ کشور و جمعی از مسوولین بلند مرتبه کشوری واستانی در سالن اجلاس منطقه آزاد چابهار برگزار شد ، اظهار داشت:دو بانده شدن جاده زاهدان _ چابهار به عنوان یک لازمه باید مورد توجه دولت تدبیر و امید قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: کشور ایران باوتوجه یه موقعیت آن، به عنوان یکی از کشورهای باثبات شناخته شده که بیشترین نقش را در برقراری صلح در منطقه ایفا می کند.

وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد:کشور ایران مزیت استفاده از قابلیت های ترانزیتی را در اختیار کشور های همسایه قرار می دهد.

وی با بیان اینکه تعامل با کشورهای همسایه به عنوان یکی از اساسی ترین شعارهای وزارت راه و شهرسازی است، اذعان داشت: اتصال شبکه ریلی ایران میتواند شبکه ریلی کشورهای آسیای میانه به اروپای شرقی متصل کند.

آخوندی خاطر نشان کرد: اتصال بندر چابهار به بندر گوادر یکی از خواسته های وزیر تجارت پاکستان است.

آخوندی بیان کرد: به دنبال این نیستیم از موقعیت ژئوپلتیکی ایران به عنوان انحصار استفاده کنیم، علاقمندیم از مزیت‌های رقابتی استفاده کنیم.

این مسئول گفت: کریدور جنوب شمال و جنوب غرب می‌توانند از این طریق ارتباط برقرار کنند، در آغاز، بهره برداری این بندر را با کشور هند شروع کردیم، ما به همکاری‌ها فکر می کنیم تا ارتباطات بلند مدت را تقویت کنیم.

وی افزود: پشتیبانی از تولید در دستور است بندر باید کانون تولید شود باید بار تولید شود و صادر کنیم اعم از پتروشیمی و فولاد  و آمادگی داریم بحث تولید را پشتیبانی کنیم.

آخوندی افزود: در بحث لوجستیک نیز بندر از نقطه حمل بار تا آخرین نقطه مصرف مد نظر است، در بحث مدرن بودن بنادر نیز گفت: بندر ما باید مدرن و رقابتی باشد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: موافقت‌نامه ایران هند و افغانستان در مجلس تصویب شد کریدور جنوب غرب هم هفته گذشته در گرجستان تایید شد، اصلی ترین بحث ما ارتباط بندر چابهار با شبکه ریلی است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.