پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی:

بیش از ۵۰ درصد حوادث در حوزه ساخت و سازها اتفاق می افتد

مدیر کل راه و شهرسازی

بجنورد-مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی با اعلام این که بیش از ۵۰ درصد حوادث در کشور در حوزه ساخت و سازها و کارگاه های ساختمانی اتفاق می افتد، گفت: این در حالی است که در دنیا سهم حوادث در بخش ساختمانی ۱۷ درصد است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از اداره روابط عمومی راه وشهرسازی خراسان شمالی،  آقای مصطفی زاده، در همایش نشان تعالی HSE و فواید کاربردی آن با بیان این که HSE  تحت عنوان بهداشت ، ایمنی و محیط زیست  تعریف شده است، گفت: متاسفانه مقوله و جایگاه HSE در حوزه ساخت و سازهای کشور خالی است.

وی با بیان این که در حوزه ساخت و سازها بحث ایمنی ریشه در قانون نظام مهندسی ساختمان دارد، اظهارداشت:  برهمین اساس در ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی  اصول و قواعد طراحی، اجرا ، بهره برداری و نگهداری ساختمان تحت عنوان مقررات ملی ساختمان لحاظ شده است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۲۰ مبحث مقرارت ملی برای افزایش ایمنی  برای کارگاه های ساختمانی و  ساخت  و سازها وجود دارد که باید در رعایت مفاد این مباحث توجه بیشتری داشته باشیم.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی با اعلام این که در کشور ما بیش از  ۵۰ درصد حوادث در کشور در حوزه ساخت و سازها و کارگاه های ساختمانی اتفاق می افتد، گفت: این درحالی است که در دنیا سهم حوادث در بخش ساختمانی ۱۷ درصد است.

وی برضرروت برنامه ریزی بهتر درحوزه کاهش حوادث ساخت و سازها و کارگاه های ساختمانی تاکید کرد و راه کاهش این حوادث را رعایت مقررات HSE در پروژه ها ذکر کرد.

مصطفی زاده شایع ترین حوادث کارگاه های ساختمانی را گود برداری های غلط و سقوط از ارتفاع اعلام کرد وشایع ترین خطای انسانی در کارگاه ها ی ساختمانی را بی احتیاطی حادثه دیده، عدم نظارت کارفرماها ذکر کرد.

وی شایع ترین حوادث کارگاه های ساختمانی و ساخت و سازها را نیز  فوت، نقص عضو و شکستگی اندام بیان کرد وگفت : به طور متوسط روزانه  ۴ ونیم کارگر ساختمانی  درکشور جان خود را به لحاظ رعایت نکردن مسائل ایمنی از دست می دهند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.