چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵

خراسان شمالی،باب الرضا، گنجینه فرهنگ ها آماده پذیرایی از مسافران نوروزی

جاذبه های گردشگری خراسان شمالی

بجنورد- هر چه به روزهای انتهایی سال نزدیک تر می‌شویم شهرهای مختلف، طراوت و تکاپوی روزهای انتهایی سال را بیش از گذشته نمایان می‌کند چراکه جذب مسافران نوروزی برای مردم و مسئولان از اهمیت بالایی برخوردار است.

قدس آنلاین، گروه استانها- سمانه محمدزاده ثانی: خراسان شمالی با داشتن جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی همه ساله میزبان قریب به ۲۰ میلیون زائر و گردشگر از جای‌جای میهن اسلامی است.

این استان با داشتن نقاط گردشگری و تفریحی چشم نواز و قرار گرفتن بین ۲ قطب زیارتی مشهد مقدس و سیاحتی شمال کشور همه ساله میزبان گردشگران بی شماری است.

به همین منظور این روزها نقاط مختلف این استان در حال آماده سازی شهر به منظور میزبانی مناسب از گردشگران و زائران نوروزی و مهیا کردن فضایی جذاب و دلنشین برای مسافران است.

وجود بناهای تاریخی متعدد، آب و هوای مطلوب و قرار گرفتن در مسیر زیارتی و سیاحتی بحث جذب گردشگر در ایام نوروز را برای استان دارای اهمیت کرده است.

هر ساله میلیون‌ها مسافر به این استان وارد می‌شوند در این میان برنامه‌ریزی منسجم رغبت مسافران را برای توقف چندروزه در شهرهای استان و افزایش ماندگاری دو چندان می‌کند.

همین موضوع سبب شد تا مسئولان در تکاپویی بیشتر نسبت به دیگر ایام سال قرار گیرند و ضمن برنامه ریزی به منظور اجرای برنامه‌های مناسب، قابلیت‌های این استان به درستی به مسافران و گردشگران معرفی شود و ضمن آن رغبت مسافران و زائران برای ماندگاری بیشتر نیز در استان افزایش یابد.

نصب ۲۰المان

معاون خدمات شهری شهرداری بجنورد از نصب ۲۰ المان برای ایام نوروز در این شهر خبر می دهد و می گوید: المان های نصب شده، المان هایی هستند که فقط مضامین نوروزی نخواهد داشت و به صورت موقتی نصب نخواهد شد.

محمد علی خاکشور با بیان اینکه مضامین المان های نصب شده، مضامین کلی خواهند داشت اظهار می دارد: برای ساخت و نصب این المان ها مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان هزینه صرف خواهد شد.

وی اظهار می کند: با توجه به فرارسیدن سال نو، زیباسازی سطح شهر یکی دیگر از اقداماتی است که توسط این نهاد انجام خواهد شد بطوریکه کاشت گل از این ماه در میادین و معابر شهر انجام می شود.

به گفته این مقام مسئول ۳۰۰ هزار گلدان گل در گلخانه این شهر تولید شده که در میادین و ... غرس خواهند شد.

وی شهرتکانی را یکی دیگر از اقداماتی بیان می کند که در چندین محله این شهر در جمعه آخر سال اجرایی خواهد شد.

وی می گوید: تمامی پارک‌ها، بوستان‌ها، سرویس‌های بهداشتی، روشنایی شهر و معابر، کاشت درختان جدید، کاشت شمشادها، رفت‌ و روب و لکه‌گیری‌های خیابان‌ها و خط ‌کشی عابر پیاده در راستای زیبا سازی شهر انجام می شود

ساماندهی اقامتگاه های بوم گردی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی  نیز از ساماندهی ۸۸۰ تخت نفر برای پذیرای از مسافران نوروزی در سال ۹۷ در استان خبر می دهد و می گوید:حدود ۲۰ واحد اقامتگاه بوم گردی هم برای پذیرایی از مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است.

سویدانلویی اظهار می کند: به لحاظ اسکان مسافر در خراسان شمالی مشکلی وجود ندارد و اولویت نخست ما بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت هتلینگ است اما در صورت اشباع این مکان ها، مسافران را به مهمان سراهای دولتی و واحدهای دانشگاهی هدایت خواهیم کرد.

وی با اشاره به ایجاد شرایط بحرانی در هنگام نزول برف و باران در ایام نوروز نیز می افزاید: در این راستا با اداره کل اوقاف و امور خیریه در خراسان شمالی هماهنگی و همکاری لازم انجام شده است تا در صورت بروز چنین شرایطی از ظرفیت امامزاده ها و مساجد استان برای اسکان مسافران کمک بگیریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی ادامه می دهد: همچنین استان این آمادگی را دارد که در یک شب ۶ هزار مسافر را اسکان دهد.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی در نوروز سال جاری پذیرای بیش از ۲۴ میلیون مسافر بود می گوید: در نوروز سال ۹۷ نیز با افزایش مسافران نوروزی روبه رو خواهیم بود.

سویدانلویی با بیان اینکه ستاد اجرایی خدمات سفرخراسان شمالی، از بیست و پنجم اسفند ماه سال جاری آغاز به کار می کند افزود: حدود ۱۹ دستگاه اجرایی عضو این ستاد هستند و وظیفه نظارت، اطلاع رسانی و مدیریت را برعهده دارند.

وی ادامه می دهد: تاکنون ۲ جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان شمالی برگزار شده است و تمام اعضای ستاد برای پذیرایی از مسافران نوروزی و گردشگران در استان آمادگی ۱۰۰ درصدی دارند.

سویدانلویی همچنین می افزاید: کمیته ۱۱ گانه ستاد اجرایی خدمات سفر نیز اشکالات و کمبودهای که در نوروز سال ۹۶ در استان وجود داشت از قبیل نبود پزشک متخصص، فقدان جرثقیل سنگین، کمبود آمبولانس، را احصا کردند.

وی در ادامه از برگزاری جشنواره فرهنگی جاده ابریشم در نوروز سال ۹۷ خبر می دهد و می گوید: برنامه نوروزگاه نیز در این ایام با هدف معرفی آیین های سنتی نوروز در شهرستان ها و مرکز استان اجرا می شود.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز طرح استقبال از مسافران نوروزی نیز انجام می شود می افزاید: برگزاری بازارچه صنایع دستی، تهیه نقشه راهنمای گردشگری و توزیع آن میان مسافران، راه اندازی کیوسک راهنمای مسافران، همکاری با شهرداری به منظور زیبا سازی شهر از جمله برنامه هایی که در این ایام انجام می شود.

آمادگی ۱۵۰ آموزشگاه استان برای اسکان

رییس اداره تعاون و امور رفاهی آموزش و پرورش خراسان شمالی نیز می گوید: برای نوروز سال ۹۷ ستاد اسکان آموزش و پرورش خراسان شمالی ۱۵۰ آموزشگاه را برای ارائه خدمات رفاهی به مسافران و میهمانان نوروز آماده و تجهیز کرد.

احمد آذری اظهار می کند: ستاد اسکان نوروزی در هفت پایگاه استان در شهرهای بجنورد ، شیروان ، اسفراین، فاروج ، مانه وسملقان ، گرمه و  جاجرم فعالیت دارد .

وی با بیان اینکه هزار و ۱۵۸ کلاس برای اسکان مسافران نوروزی در استان خراسان شمالی در نظر گرفته شد، می افزاید: از این تعداد ۹۸ کلاس  به صورت ویژه است.

آذری می گوید: در گروه الف ۶۵۸ کلاس و گروه ب ۳۶۰ کلاس، آماده ارائه خدمات رفاهی به مسافران نوروزی است.

وی اظهار می کند: کلاس های گروه الف و ب دارای امکاناتی مانند یخچال، پتو، فرش و تلویزیون و گروه ویژه نیز علاوه بر این امکانات دارای تخت نیز هستند.

وی با اشاره به حذف کلاس های گروه ج که امکانات و تجهیزات نداشت، می گوید: هم اکنون ۴۲ سوئیت کامل در شهرستان های بجنورد، شیروان، اسفراین و مانه وسملقان به صورت خانه معلم در نظر گرفته شده که از همه امکانات مورد نیاز برخوردار است.

وی تصریح می کند: به منظور تمرکز زدایی وارائه خدمات بهتر وارتقای کیفیت مداس  ۴۰۰ عوامل اجرایی برای ستاد ازجمله مدیران مدارس درنظر گرفته شده است.

آذری با بیان اینکه ثبت نام اسکان مسافران نوروزی در مراکز اقامتی فرهنگیان خراسان شمالی  ۴ اسفند آغاز شد،می افزاید فرهنگیان تا ۲۳ اسفندماه فرصت دارند برای ثبت نام اینترنتی اسکان نوروزی به نشانی  http://eskan.medu.ir مراجعه و محل اسکان خود را مشخص کنند.

وی می افزاید: در نوروز سال ۹۶ بیش از ۳۲ هزار نفر در این مدارس استان اسکان یافتند و امسال نیز با توجه به امکان کاهش دمای هوا و بارش باران پیش بینی می‌شود اسکان مسافران نوروزی در مدارس استان افزایش یابد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز می گوید: ستاد اجرایی خدمات سفر به منظور ایجاد آمادگی و بررسی امکانات دستگاه های متولی استقبال از مسافران که غالبا زائران حضرت امام رضا(ع) و یا مسافران شرق و جنوب شرق به سمت استان های شمالی هستند، تشکیل شده است.

علی نیا با بیان اینکه کمیته های ذیل ستاد برای بررسی امکانات استان تشکیل می شوند، می افزاید: کمیته راهداری و حمل و نقل جاده ای با هدف بررسی و بهبود وضعیت و تکمیل و حل نواقص موجود تشکیل و اقدامات لازم در دستور کار متولیان امر قرار گرفته است.

وی ادامه می دهد: حدود ۷۰۰ دستگاه از خودروهای ناوگان عمومی با ۱۱ هزار و ۵۰۰ صندلی آماده ارائه خدمت است و پلیس راه نیز برای اعمال قوانین و مقررات، کنترل ها و مراقبت های لازم، افزایش اکیپ های ثابت را در دستور کار خود داده است.

علی نیا به آمادگی اکیپ های هلال احمر هم اشاره و تصریح می کند: ۲۳ پایگاه ثابت و سیار و ۳ تیم واکنش سریع برای حضور در صحنه و ارائه خدمت در کمترین زمان ممکن آماده خدمت رسانی است و علوم پزشکی هم در حال بررسی و آماده سازی بیمارستان ها و مراکز درمانی در تمامی شهرستان هاست.

وی تاکید می کند: تشخیص تیم متخصص مربوط در صحنه های تصادفات احتمالی باید مبنای اقدامات و فعالیت های افراد حاضر در صحنه باشد و به عنوان مثال تشخیص اعزام مصدومان به بیمارستان های شهرستان ها باید بر اساس اعلام نظر علوم پزشکی انجاموپذیرد.

رییس ستاد اجرایی خدمات سفر استان خاطرنشان می کند: کنترل بازار و قیمت ها و رسیدگی به شکایات مردمی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت، سازمان استاندارد و تعزیرات در این ایام انجام می شود.

علی نیا ادامه می دهد: ساماندهی خانه مسافرها، بازدید و آماده سازی و بهسازی مجتمع های خدمات رفاهی و نمازخانه ها و مساجد بین راهی، توقف عملیاتی عمرانی از ۲۰ اسفند، ارائه فهرست کشیک مدیران و افراد مرتبط با خدمات سفر توسط ادارات کل به ستاد خدمات سفر و همچنین ارائه چک لیست تمامی فعالیت ها و بررسی آمادگی استقبال از مسافران نوروزی از دیگر برنامه هایی است که اجرایی می شود.

علی نیا اشاره می کند: سازمان هواشناسی نیز پیش بینی خود از وضعیت آب و هوایی را در ایام سفر به دبیرخانه ستاد اعلام می کند تا تمهیدات لازم بر این اساس فراهم شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.