جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد

تسهیلات بدون بهره ۴ میلیون تومانی برای بازنشستگان

نوربخش

مدیر عامل تأمین اجتماعی از پرداخت تسهیلات بدون بهره ۴ میلیون تومانی به بازنشستگان از مرداد ماه سال جاری خبر داد و گفت: بخشنامه مربوط به طرح مشوق‌های اشتغال به واحدهای اجرایی ابلاغ شده است.

دکتر سیدتقی نوربخش در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار کرد: در سال حمایت از کالای ایرانی تاکنون ۱۲ بخشنامه برای تحقق اهداف شعار مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری صادر شده است.

وی افزود: در سال جاری افزایش حقوق مستمری بگیران برای حداقل بگیران نوزده و نیم درصد و برای سایر سطح ۱۳ درصد اعمال شد که این رقم از نرخ تورم و همچنین میزان افزایش حقوق سایر صندوق های بازنشستگی بالاتر است. در طی چهار سال حدود ۹۲ درصد افزایش حقوق مستمری بگیران را داشتیم، این اقدام برای جبران عقب افتادگی‌های سال‌های گذشته صورت گرفته است و البته هنوز هم میزان حقوق فعلی بازنشستگان مناسب نیست و از این بابت از این عزیزان پوزش می خواهیم.

دکتر نوربخش از پرداخت تسهیلات ۴ میلیون تومانی به بازنشستگان طی ماههای آینده خبر داد و گفت: این تسهیلات به بازنشستگانی که در سنوات قبل دریافت نکرده باشند ارائه می‌شود. همچنین با توجه به نامگذاری سال جاری به نام حمایت از کالای ایرانی تسهیلاتی نیز برای خرید کالای ایرانی در اختیار بازنشستگان قرار خواهد گرفت.

ویادامه داد: تسهیلات مستمری بگیران به صورت کارت‌های دارای کد و بدون بهره بانکی به صورت ۴۸ ماهه برای خرید لوازم و وسایل خواهد بود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به تکلیف قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه مبنی بر همسان سازی حقوق بازنشستگان، گفت: در قانون بودجه سال جاری کل کشور پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های دولت به تامین اجتماعی پیش بینی شده است و امیدواریم با اجرایی شدن این قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز اجرایی شود. تأمین اجتماعی متعهد به تامین معیشت مستمری بگیران است و حقوق مستمری بگیران را ماهانه بین ۲۰ ام تا آخر ماه پرداخت می‌کند. در سال جاری حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت مستمری بازنشستگان در هر ماه هزینه می شود.

وی درخصوص توسعه خدمات درمانی تأمین اجتماعی، اظهار کرد: در مراکز درمانی وابسته به سازمان تأمین اجتماعی خدمات به صورت رایگان ارائه می‌شود و حدود ۳۷۵ مرکز در کشور داریم.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به خرید خدمات درمانی از مرکز درمانی دولتی و خصوصی طرف قرارداد با این سازمان تصریح کرد: ما تابع قانون بیمه همگانی هستیم‌ و هزینه‌ای که مستمری بگیر در این مراکز باید پرداخت کند به صورت سرپایی حدود ۳۰ درصد و در بخش بستری ۱۰ درصد است.

دکتر نوربخش با اشاره به اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت هزینه بیماران خاص نیز گفت: در طرح تحول سلامت و در دولت دوازدهم هزینه این بیماران همچون بیماران سرطانی، بیماران مزمن کلیوی، تالاسمی و هموفیلی اقداماتی صورت گرفته تا این بیماران در مراکز درمانی طرف قرارداد نیز به صورت رایگان از خدمات درمانی استفاده کنند.

وی با اشاره به افزایش مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی در سالهای اخیر افزود: در ۴ سال اخیر ۴۲ مرکز درمانی جدید افتتاح شده است و حدود ۷۰ پروژه در دست اجرا است. وی درباره بدهی این سازمان به بیمارستان‌های تابع دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز اظهار کرد: در پایان سال ۹۶ برای پرداخت مطالبات دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام خوبی صورت گرفت و حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان در اسفند ماه پرداخت شد.

دکترنور بخش ضمن تشکر از مراکز درمانی طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی که به نیابت از این سازمان خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان و بازنشستگان را ارائه می دهند، ادامه داد: در سال جاری نیز در حد امکانات سعی کردیم پرداخت کنیم و ما حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیز در سه ماهه اول سال جاری به دانشگاه ها پرداخت کردیم.

وی با بیان این که از مرداد سال ۹۷ تمام مطالبات دانشگاه‌ها با همکاری بانک رفاه پرداخت خواهد شد افزود:  ۶۰ درصد هزینه های اعلام شده بیمارستان‌های دانشگاهی را از طریق بانک رفاه پرداخت می‌کنیم و ۴۰ درصد باقی مانده نیز پس از بررسی اسناد پرداخت می‌شود. بدهی سازمان به داروخانه‌ها نیز تا دی ماه سال ۹۶ پرداخت شده است و تا مرداد ماه نیز مابقی مطالبات مربوط به سال ۹۶ پرداخت می‌شود.

دکتر نوربخش با اشاره به حذف دفترچه های بیمه تامین اجتماعی در مراکز درمان تصریح کرد: در تمام مراکز ملکی تأمین اجتماعی بیماران با استفاده از کد ملی پذیرش می‌شوند و نسخه کاغذی حذف شده است.

وی افزود: از یک سال گذشته ۷۰ میلیون نسخه الکترونیکی در مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی تولید شده است و از سال جاری در حال توسعه این سامانه در مراکز درمانی طرف قرارداد هستیم و این کار در ۸ استان صورت گرفته است.

دکتر نوربخش در پاسخ به سوالی درباره نحوه نوبت دهی مراکز درمانی تأمین اجتماعی گفت: نوبت دهی برای استفاده از خدمات غیر اورژانسی در همه مراکز وجود دارد که برای تسهیل نوبت دهی این کار به صورت اینترنتی انجام می شود اما در بخش اورژانس نوبت دهی وجود ندارد و با توسعه و تجهیز اورژانس بیمارستان‌ها خدمات مورد نیاز به مراجعه کنندگان ارائه می شود.

 وی در ادامه با اشاره به توسعه بخش‌های اورژانس بیمارستان‌های تأمین اجتماعی از توزیع آمبولانس در تمامی بیمارستانهای تامین اجتماعی سراسر کشور خبرداد و افزود: سازمان در ۳ سال اخیر حدود ۲۵۰ دستگاه آمبولانس مجهز در سراسر کشور توزیع کرده است. همچنین حدود ۷ بیمارستان در مناطق مختلف کشور در دست احداث است و ۵ بیمارستان در سال‌های اخیر راه اندازی شده است یعنی در مجموع حدود ۱۲ بیمارستان راه اندازی شده و یا در دست ساخت است. با راه اندازی این بیمارستان‌ها ۲هزار تخت  به تخت‌های بیمارستانی اضافه خواهد شد.

دکتر نوربخش با اشاره به احداث ساختمان های جدید برای بیمارستان‌های تأمین اجتماعی شهید فیاض بخش و هدایت گفت: ما در تهران ۷ میلیون بیمه شده داریم که تقریبا یک ششم جمعیت بیمه شده کشور را تشکیل می‌دهند. برای توسعه خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان و بازنشستگان در تهران ساختمان‌های جدید دو بیمارستان شهید فیاض بخش و هدایت در مراحل نهایی قرار دارد و جایگزین ساختمان‌های فعلی خواهند شد که بیش از ۷۰ سال از احداث آنها می گذرد.

وی با اشاره به افزایش سالمندان در کشور نیز اظهار کرد: سالمندان برای سازمان تامین اجتماعی اهمیت دارند. ضریب پشتیبانی در کشور به طور طبیعی رو به کاهش است که این ضریب در طول ۱۰ سال گذشته از ۸ درصد به حدود پنج و دو دهم درصد رسیده است.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی از افزایش امید به زندگی در کشور خبر داد و گفت: امید به زندگی در کشور برابر با کشورهای توسعه یافته است، یعنی سن امید به زندگی در کشور به۷۴ سال رسیده است که خانم‌ها تا ۷۶ نیز تخمین زده شده اند.

دکتر نوربخش از اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای سالمندان خبر داد و افزود: ارجاع بیماران مزمن به بیمارستان، تشکیل پرونده الکترونیکی و ایجاد مراکز درمانی ویژه سالمندان از اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای سالمندان است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بدهی قطعی دولت به تامین اجتماعی تا پایان سال ۹۴ حدود ۸۹ هزار میلیارد تومان است، گفت: بدهی دولت از حدود ۴ هزار میلیارد تومان در سال۸۴ به حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ رسید.

دکتر نوربخش از بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب به تامین اجتماعی نیز خبر داد و اظهار کرد: کارفرمایان خوش حساب از تاریخ ۱۰ اردیبهشت تا ۱۰ تیرماه از قانون بخشودگی جرائم بیمه ای استفاده کردند و در این مدت بیش از ۵۰ هزار کارفرما با پرداخت  یا تقسیط اصل بدهی مشمول بخشودگی جرائم شدند.

دکترنوربخش ادامه داد: مجموع بدهی کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی حدود ۹ هزار میلیارد تومان است که امیدواریم با اجرای این قانون شاهد تسویه بخش قابل توجهی از این بدهی ها باشیم.

وی با بیان اینکه برای افزایش اشتغال کارگران تسهیلاتی در نظر گرفته ایم گفت: سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار برای افزایش اشتغال دو طرح در نظر گرفته اند از جمله این طرح ها عبارت است از طرح‌کارورزی، که اگر افردای در سامانه سازمان فنی و حرفه‌ای ثبت نام کنند پس از ۳ ماه می‌توانند بدون پرداخت حق بیمه به عنوان کارورز وارد بازار کار شوند و به مدت ۶ ماه از این طرح استفاده کنند.

مدیر عامل تامین اجتماعی ادامه داد: طرح دیگر، طرح مشوق های اشتغال است که بخش نامه آن تهیه شده  و این طرح به این صورت است که افرادی که تحصیلات دانشگاهی داشته چنان چه در کاریابی ثبت نام کنند و همچنین سن زیر ۳۴ سال داشته باشند به مدت ۲سال از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی معاف می‌شوند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.