همه‌ی خبرهای امروز
 • برجام ۱۳۹۶-۰۸-۰۶ ۱۰:۵۵

  آمریکا به دنبال برجام موشکی

  محمدعلی مسعودی

  تا زمانی که وابستگی اقتصاد ایران به نفت از بین نرود، ضعف اقتصادی کشــور از بیــن نخواهد رفت که باید به طور جدی مورد بررســی قرار بگیرد تا این وابســتگی و ضعف ســاختاری اقتصاد ایران مذاکرات جدیدی را رقم نزند.

 • امیرابراهیم رسولی - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۸-۰۴ ۰۹:۳۱

  حرف اول و آخر درباره یک مذاکره

  امیر ابراهیم رسولی

  داستان خوش آب و رنگ برجام این روزها به قسمت تلخش رسیده و وعده های پوشالی نخ نما شده است. چهره واقعی غرب بویژه ایالات متحده آمریکا با رفتار غیرطبیعی ترامپ بیش ازپیش آشکار شده و کمتر کسی است که بتواند به سخنان آن ها وقعی نهد.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۸-۰۳ ۰۹:۳۵

  آمریکا متوجه نقش محوری ایران در منطقه شده است

  محمد صادق کوشکی

  نقش محــوری ایران در منطقه در تحولات چند سال اخیر، آمریکایی ها را نیز به این نکته متوجه کرده اســت که نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه عربی غرب آسیا به طور جدی افزایش پیدا کرده و این امر ســبب شده است، آمریکایی ها در منطقه غرب آسیا یک خلأ جدی قدرت پیدا کنند.

 • علی رجبی ۱۳۹۶-۰۸-۰۲ ۰۲:۲۴

  عقب‌ماندگی دستگاه‌های رسمی از سیاستگذاری در حوزه فضای مجازی

  علی رجبی

  خودکشی دو نوجوان در اصفهان که رسانه‌ها از ارتباط آن با یک بازی آنلاین خبر دادند، چند وقتی است که حاشیه‌ ساز شده‌است.

 • حسین شیخ‌ الاسلام ۱۳۹۶-۰۸-۰۱ ۰۹:۳۳

  ایران و عراق رابطه ای از جنس دو ملت

  حسین شیخ الاسلام

  رابطه ایران و عراق یک رابطه راهبردی است و دســتخوش بازی های عربســتان، آمریکا و اسرائیل نمی شــود. زیرا رابطه این دو کشور، رابطه بین دو ملت و بسیار عمیق است و تحت تأثیر رفتار کشورهایی نظیر آمریکا و عربستان قرار نمی گیرد.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۶-۰۷-۳۰ ۰۹:۵۵

  داعش در افغانستان، بازیگر بازی بزرگ جدید

  پیرمحمد ملازهی

  قضاوت منصفانه ساده نیست و اگر موضوع از زاویه صرفاً امنیتی نگاه شود به دشواری می توان برداشت کسانی را که وجود نوعی خلأهای امنیتی را مطرح می‌کنند، نادیده گرفت. این خلأهای امنیتی چگونه به وجود می‌آیند، بحث جداگانه‌ای است و بازار اتهام‌زنی را حتی در درون ارگ ریاست جمهوری به پیش می‌برند.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۰۷-۲۹ ۰۹:۰۹

  برجام و خروج اروپا از مدل سگِ تام و جری

  محمدصادق دهنادی

  اروپایی‌ها در جریان بحران بالکان، دعوای بین اوکراین و روسیه، دو جنگ ویرانگر خلیج فارس و افغانستان، بحران اتمی شبه جزیره کره و سرانجام در جریان جنگ سوریه و قضیه داعش هم نتوانستند از سایه‌ ایالات متحده بیرون آمده و به فراخور نقش بزرگشان در اقتصاد و سیاست جهانی، مستقل رفتار کنند.

 • حاتمیان ۱۳۹۶-۰۷-۲۷ ۰۸:۵۰

  دولت نباید متکی به سرمایه‌گذاری‌ خارجی‌ها باشد

  عبدالله حاتمیان

  بدون تردید رونق اقتصادی کشور، بدون مقاوم سازی و مصونیت بخشی در برابر تکانه‌های اقتصادی بیگانگان محقق نخواهد شد. در وهله نخست این مهم زمانی تحقق خواهد یافت که جلوی واردات بی رویه محصولات و کالاهایی که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود دارد گرفته شود، زیرا ورود بی رویه کالاهای خارجی به کشور به منزله ایجاد اشتغال برای بیگانگان است. دلیل اصلی این میزان کالای قاچاق، نبود نظارت‌ صحیح و مدیریت‌های منفعت‌گرایانه است. این دو معضل و چالش، واردات بی رویه و قاچاق کالا، باید مورد توجه اصلی دولت دوازدهم قرار گیرد.

 • هانی‌زاده ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ ۰۹:۱۷

  کرکوک و آینده اقلیم کردستان

  حسن هانی زاده

  مرگ ناگهانی جلال طالبانی، رهبر اتحادیه میهنی و رئیس جمهوری سابق عراق اوضاع اقلیم را پیچیده تر کرد؛ زیرا مقامات اتحادیه میهنی کردستان به صورتی آشکار مسیر خود را از حزب دموکرات کردستان تغییر دادند. از آنجایی که مسعود بارزانی همچنان بر مواضع گذشته خود برای جدایی اقلیم کردستان اصرار می ورزید؛ بنابراین دولت مرکزی چار های جز اعمال قدرت بر شهر کرکوک نداشت

 • محمد ابراهیم رضایی ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۱۰:۰۹

  آمریکا دوست کُردها نیست

  محمدابراهیم رضایی

  کردستان عراق با توجه به شرایطی که بر آن حاکم شده بود، موجب نگرانی ملت عراق و همسایگان این کشور همچون ایران و ترکیه شده بود و از مدتی قبل احساس میشد که مسعود بارزانی به دنبال تجزیه عراق است و قصد دارد در زمانی که دولت عراق با داعش در حال جنگ و از بین بردن آن است از آب گل آلود ماهی بگیرد.

 • متین محجوب ۱۳۹۶/۰۷/۲۵

  غربی‌ها از اسلام سیاسی چه درکی دارند؟

  متین محجوب

  اسلام‌پژوهی در غرب که بخش قابل توجهی از تلاش‌های مستشرقین را به خود اختصاص داده، تا امروز ادوار مختلفی را پشت سر گذاشته است. البته در این راستا تحولات گوناگونی نیز شکل گرفته که در جای خود قابل بررسی است.

 • اقلیم کردستان ۱۳۹۶-۰۷-۲۵ ۰۳:۱۷

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

  آمریکا دوست کردها نیست

  محمد ابراهیم رضایی

  آمریکایی‌ها که داعیه دفاع از حقوق بشر را دارد و برخی کشورها را به نقض حقوق بشر متهم می‌کنند، ولی در کشوری مثل عراق مدام به دنبال ایجاد فتنه و جنگ و خونریزی هستند، اگرچه قوم کرد باید بدانند که آمریکا دوست کُردها نیست

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۰۷-۲۴ ۱۰:۰۲

  برد ایران در دوئل رسانه ای

  محمد صادق دهنادی

  تقابل دو دولت جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در شــامگاه جمعــه که بازتاب گســترده ای در افکار عمومی جهان داشت؛ در عمل دارای هیچ اتفاق حقوقی جدیدی نبود.

 • احسان صالحى طالقانى ۱۳۹۶-۰۷-۲۳ ۰۹:۵۷

  آمریکای بزک‌نشدنی با یادی از نامه ۴۷ سناتور

  احسان صالحی طالقانی

  سخنان و اقدامات خصمانه رئیس‌جمهور آمریکا بلافاصله با موجی از واکنش‌ها در کشورمان روبه‌رو شد. در شرایطی که دشمنان می‌کوشند با فعال کردن گسل‌های اجتماعی و قطبی‌کردن جامعه، از آب گل‌آلود اختلاف ماهی بگیرند.

 • ترامپ ۱۳۹۶-۰۷-۲۲ ۰۸:۵۲

  توهمات ترامپ

  محمدعلی مسعودی

  ترامپ احساس می‌کند که ایران به دلیل وابستگی که به برجام پیدا کرده است نمی‌خواهد برجام از بین برود، از این رو می‌تواند فشار بیشتری به ایران تحمیل کند. نکته‌ای که باید به آن اذعان داشت این است که از منظر مقابله با جمهوری اسلامی ایران، رفتار ترامپ کاملاً شبیه رفتار اوباماست و تنها در لفاظی و جنگ روانی است که بین این دو تفاوت وجود دارد.

 • محمد امین توکلی زاده ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۱۶:۰۱

  رسانه‌های نوین و حاکمیت ملی

  محمد امین توکلی زاده

  ضریب نفوذ تلگرام به حدی بالا رفته که دیگر نمی‌توان با آن مانند مخاطرات دیگر فضای مجازی برخورد نمود تعیین‌کننده‌ترین رسانه در افکار عمومی ایران بدون تعارف تلگرام است پیام‌رسانی که هیچ مدیریتی بر آن نداریم نه سرورهای آن در ایران است و نه قرارداد مشخص و مشترکی با صاحب آن داریم که امکان مدیریت ایجاد کند.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۰۷-۲۰ ۰۹:۵۷

  زورگویی؛ محور سیاست خارجی آمریکا

  محمد صادق کوشکی

  تجربه سال‌های پس از انقلاب در نحوه رفتار آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی و سایر کشورهای جهان و حتی متحدان خودشان از جنگ جهانی دوم تاکنون نشان می‌دهد، محور رفتار آمریکا بر اساس یک اصل ثابت در سیاست خارجی در عرصه بین المللی استوار است و آن عمل بر اساس قدرت است.

 • آرش خلیل خانه ۱۳۹۶-۰۷-۱۹ ۱۰:۰۵

  مشکلات مردم را فدای حاشیه‌ها نکنید

  آرش خلیل خانه

  وقتی دشمن راهبرد خود را هجمه همه جانبه و فشار بر ایران قرار می‌دهد، معنایش این است که از همه ابزارهای خود برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران بهره خواهد گرفت.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۰۷-۱۸ ۰۸:۵۹

  مدیریت رسانه‌ای دستگاه عدالت

  محمدصادق دهنادی

  نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تأسیس با وجود همه مشکلات سیستمی و توطئه‌های دشمنان و باز با همه ضعف‌هایی که از رهبر انقلاب تا سایر مسئولان به آن اذعان دارند همواره به دنبال رفع ناعدالتی و برخورد با فساد بوده و در این راه با وجود همه جنجال‌ها، کمتر کسی توانسته به دلیل انتساب به کسی یا پارتی بازی و غوغای جناحی از چشمان دستگاه قضایی دور بماند. بزرگان قضایی ما از صدر انقلاب در محاکمه و نظارت بر اطرافیان خودشان پیشتاز بوده‌اند و هیچ نظامی به یاد ندارد که چون جمهوری اسلامی پدران، بی ملاحظه پسران خود را محکوم و معاقبت کنند.

 • حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر ۱۳۹۶-۰۷-۱۷ ۰۹:۴۷

  انتظار مردم از قوه قضائیه

  حجت الاسلام نصرالله پژمانفر

  قوه قضائیه از مهم‌ترین ارکان نظام اسلامی است که کارآمدی یا ناکارآمدی آن، تأثیر مستقیمی بر سایر ارکان نظام دارد و در ایجاد مهم‌ترین آرمان یک کشور که بحث عدالت و تأمین حقوق همه مردم است

 • مسعود زینلی ۱۳۹۶-۰۷-۱۶ ۰۹:۴۱

  خداحافظی با نفت گران

  مسعود زینلی

  برخی از کارشناســان تخمین زده اند که قیمت نفت در بودجه سال ۹۷ بین ۵۰تا۵۵ دلارتعیین شود،رقمی که به واقعیت نزدیک است و ظاهراً افزایش قیمت نفــت در بازارهای جهانی دیگر رقم های بالا راتجربه نخواهد کرد.

 • یوسف پور ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۱۰:۳۸

  دست رد پوتین بر خواسته ملک سلمان

  محمود یوسف پور

  سفر ملک سلمان پادشاه سعودی به روسیه در این برهه زمانی دارای پیام‌های گوناگونی است که به نظر می رسد، مهم‌ترین پیام این سفر، موضوع سوریه باشد.

 • هانی زاده ۱۳۹۶-۰۷-۱۳ ۰۹:۵۷

  اردوغان و چرخش به شرق

  حسن هانی زاده

  سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به تهران و رایزنی وی با مقامات بلند پایه جمهوری اسلامی، به شکل گیری یک بلوک جدید منطقه ای منجر خواهد شد.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۰۷-۱۲ ۰۹:۳۲

  بازنمایی محرم در پر جمعیت ترین اجتماع ایرانی

  دکتر محمدصادق دهنادی

  ﺩﺭ ﺳــﺎ ﻝﻫﺎﻯ ﺍﺧﻴﺮ، ﻫﺮ ﭼﻪ ﺩﺳﺖ ﺭﺳﺎﻧ ﻪﻫﺎﻯ ﺭﺳﻤﻰ ﻭ ﺑﻮﻳﮋﻩ ﺗﻠﻮﻳﺰﻳﻮﻥ ﺍﺯ ﺗﻤﻬﻴﺪﺍﺕ ﺛﻤﺮﺑﺨﺶ ﺩﺭ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻋﺎﺷــﻮﺭﺍ ﺧﺎﻟﻰ ﻭ ﺧﺎﻟ ﻰﺗﺮ ﻣ ﻰﺷﻮﺩ، ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ، ﻭﻗﺎﻳﻊ، ﭼﺎﻟ ﺶﻫــﺎ ﻭ ﺭﻭﻳﺎﺭﻭﻳ ﻰﻫﺎﻯ ﺭﺳﺎﻧ ﻪﺍﻯ ﺩﺭ ﺩﻧﻴﺎﻯ ﺳﺎﻳﺒﺮﻯ )ﻛﻪ ﮔﺎﻫﻰ ﺑﻪ ﺍﺷﺘﺒﺎﻩ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺑــﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻓﻀﺎﻯ ﻣﺠﺎﺯﻯ ﻳﺎﺩ ﻣ ﻰﺷــﻮﺩ( ﺑﻪ ﺷــﻜﻞ ﺗﺼﺎﻋﺪﻯ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻣ ﻰﻳﺎﺑﺪ ﺑﻪ ﻧﺤﻮﻯ ﻛﻪ ﻣ ﻰﺗﻮﺍﻥ ﮔﻔﺖ ﺑﻪ ﻣــﻮﺍﺯﺍﺕ ﺗﻼﻃﻤﻰ ﻛﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﺳــﺒﺖ ﺍﻳﺎﻡ ﻣﺤﺮﻡ ﺩﺭ ﺟﺎﻣﻌــﻪ ﺭﺥ ﻣ ﻰﺩﻫﺪ

 • فلاحت پیشه ۱۳۹۶-۰۷-۱۱ ۱۰:۴۶

  ﻗﻮﻡ ﮔﺮﺍﻳﻰ، ﻓﺘﻨﻪ ﺟﺪﻳﺪ ﺍﺳﺘﻜﺒﺎﺭ ﺩﺭ ﻣﻨﻄﻘﻪ

  حشمت الله فلاحت پیشه

 • بعد از عاشورا ۱۳۹۶-۰۷-۱۰ ۱۱:۰۱

  تأثیر عزاداری عاشورا در اخلاقی تر شدن رفتارهای اجتماعی

  نسیم کاهیرده *

  با شــروع ایام ســوگواری و عزاداری امام حســین(ع) تغییراتی عمده در فعالیتهای روزانه همه افراد برای حفظ شأن و قداست این ایام رخ می دهد؛ چرا که افراد در این ایام معمولاً به واســطه غلبه فضای مناسکی در جامعه و ظهور پُررنگ نمادهای عاشــورایی در اجتماعات، تحت تأثیر این نمادها احســاس معنویت شدیدتری نسبت به ایام دیگر دارند و بیشتر به مفاهیم مقدّ س پیرامون آن می اندیشند.

 • اعلام نتایج همه پرسی اقلیم ۱۳۹۶-۰۷-۰۶ ۰۹:۵۴

  عواقب یک همه پرسی لجوجانه

  احمد یوسفی صراف

  حالا دیگر مسعود بارزانی، اقلیم کردستان عــراق را به جایی رســاند کــه به تحلیل بســیاری از کارشناســان، نقطه بازگشتی برای آن نمانده است.

 • دکتر سید یاسر جبرائیلی ۱۳۹۶-۰۷-۰۵ ۰۹:۴۶

  معاونت اقتصادی وزارت خارجه؛ ‌بیم‌ها و امیدها

  دکتر سید یاسر جبرائیلی

  احیای معاونت اقتصادی وزارت خارجه در دولت دوازدهم، یکی از رویدادهای امیدبخشی است که خبر آن چندی پیش از سوی دکتر ظریف اعلام شد.

 • خسرو معتضد - کراپ‌شده ۱۳۹۶-۰۷-۰۴ ۰۹:۳۸

  یادداشت‌های ساعت ۲۵

  به جای وسمه کردن ابرو، چشم کور می‌کنند!

  خسرو معتضد

  منشور معلمی وزارت آموزش و پرورش و اینکه آموزگار و دبیر چه شرایطی باید داشته باشد، این روزها مایه خنده و تفریح و مضحکه مردم شده است

 • سیامک باقری ۱۳۹۶-۰۷-۰۴ ۰۴:۵۲

  ﭘﻴﺎﻣﺪﻫﺎﻯ ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﻗﻠﻴﻢ ﻭ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻯ ﻫﻤﺴﺎﻳﻪ

  سیامک باقری

  ﻫﻤﻪ ﭘﺮﺳﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ ﺩﺭ ﺷﺮﺍﻳﻄﻰ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣ ﻰﺷﻮﺩ ﻛﻪ ﺧﺎﻭﺭﻣﻴﺎﻧﻪ ﺩﭼﺎﺭ ﺩﺭﮔﻴﺮﻯ ﺑﺰﺭﮔﻰ ﺑﺎ ﺗﺮﻭﺭﻳﺴــ ﺖﻫﺎ ﻭ ﺩﺍﻋﺶ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﻳﻦ ﺑﺤﺮﺍﻥ ﻟﻄﻤﺎﺕ ﺑﺴــﻴﺎﺭ ﺯﻳﺎﺩﻯ ﺑــﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺗﺤﻤﻴﻞ ﻛﺮﺩ ﻩﺍﺳﺖ.